Erdoğan'a sınırsız atama yetkisi!

Erdoğan'a sınırsız atama yetkisi!
 

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi 16 Nisan 2017 tarihinde gerçekleştirilen referandumla kabul edildi. Sistem, 24 Haziran 2018'deki genel seçimlerin ardından resmen yürürlüğe girdi. Bir yılını aşan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin verdiği yetkiler, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın devleti kendi hedeflerince yeniden dizayn etmesine imkân tanıdı.

Partili Cumhurbaşkanlığı’nın yanı sıra Meclis’in ve Bakanlıkların birçok yetkisini kendisinde toplayan Erdoğan, yaptığı atamalarla tüm kamuyu yeniden şekillendirdi. Birgün Gazetesi'nden Hüseyin Şimşek'in haberine göre, birbirinden farklı kurumlara tek başına atama yapan Erdoğan, mazbatasını aldığı 9 Temmuz 2018’den bugüne kadar tam 2 bin 241 atama kararına imza attı.

BİR GÜNDE 406 KİŞİYİ ATADI

AKP’li cumhurbaşkanı Erdoğan, kuvvet komutanlıklarından üniversitelere, müftülüklerden bakanlıklara, müfettişlik kadrolarından uzay ajansına kadar istediği tüm kurumlarda atama kararlarına imza attı.

Erdoğan’ın en fazla atama yaptığı ay geçen yılın Eylül ayı oldu. Erdoğan Eylül ayında tam 518 atama kararına imza attı. Erdoğan’ın bir günde en fazla atama yaptığı tarih ise 30 Mart oldu. Erdoğan, 30 Mart Cumartesi günü Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre tam 406 atama kararına imza attı. Erdoğan bu tarihte imzaladığı kararlarla Hazine ve Maliye Bakanlığı bünyesinde açık bulunan Vergi Müfettişlikleri kadrosuna ve Helal Akreditasyon Kurumu’na yeni isimleri atadı.

AYLARA GÖRE ATAMA SAYISI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 9 Temmuz 2018’de mazbatasını almasının ardından yaptığı atamaların aylara göre dağılımı şu şekilde: Temmuz; 57 atama. Ağustos; 215 atama. Eylül; 518 atama. Ekim; 102 atama. Kasım; 63 atama. Aralık; 36 atama. Ocak; 60 atama. Şubat; 100 atama. Mart; 411 atama. Nisan; 26 atama. Mayıs; 51 atama. Haziran; 324 atama. Temmuz; 198 atama.  Ağustos; 80 atama.

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.