Ergenekon savcılarına tazminat davası

Ergenekon savcılarına tazminat davası

Hakkında herhangi bir soruşturma olmamasına rağmen CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu ile yaptığı görüşme Ergenekon iddianamesi eklerine giren Cumhuriyet Gazetesi muhabiri İlhan Taşçı, Ergenekon soruşturmasını yürüten 6 savcı aleyhine 20 bin TL tazminat istemiyle dava açtı.

 

Taşçı’nın avukatı Mutluhan Karagözoğlu’nun, Ankara Asliye Hukuk Mahkemesi’ne verdiği dava dilekçesinde, Ergenekon iddianamesi eklerinde Cumhuriyet Gazetesinin Ankara Bürosu santrali kullanılarak yapılan görüşmenin tarafları olan Taşçı ve Kılıçdaroğlu’nun sanık sıfatları olmadığına dikkat çekildi. Deşifrenin Mustafa Balbay hakkında verilen dinleme kararına dayanılarak kaydedildiğinin belirtildiği anlatılan dilekçede, mahkeme kararı olmadan kimsenin iletişiminin tespit edilemeyeciği ifade edildi.

 

Kişisel kusur

 

Telefon görüşmesinin suç kanıtı olarak iddianame ekinde mahkemeye sunulması ve kamuya ifşa edilmesinin, davalı savcıların “kişisel kusuru” olduğu belirtildi:

 

“Müvekkilimin hakkında alınan bir mahkeme kararı yok iken, bir milletvekili ile gazetecilik gereği yaptığı görüşmenin hükümeti yıkmaya yönelik eylemlerde bulunan bir suç örgütünün eylemlerinin kanıtı olarak iddianameye eklenmesi kişilik haklarına ağır ve katlanılmaz saldırı oluşturmuştur.”

 

Avukat Karagözoğlu bu nedenle Ergenekon iddianamesini hazırlayan savcılar Ercan Şafak, Mehmet Ali Pekgüzel, Fikret Seçen, Murat Yönder, Zekeriya Öz ve Nihat Taşkın’dan 20 bin TL tazminat ödemelerini talep etti.

 

(Kemal Göktaş-Vatan) 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.