Erzurum Atatürk Üniversitesi formasyon dersi verecek

Erzurum Atatürk Üniversitesi formasyon dersi verecek

Haberiniz.com- Öğretmen açığının giderilmesi için, Erzurum Atatürk Üniversitesi, pedagojik formasyon dersi verecek. YÖK Eğitim Komisyonunun daha önce Fen-Edebiyat Fakültesi öğrencilerinin pedagojik formasyon dersi almalarına yönelik kararı YÖK Yürütme Kurulu’nca onaylandı ve Erzurum Atatürk Üniversitesi’nin 10 Eylül 2009 tarihli duyurusuyla kesinleşti.

 

YÖK Yürütme Kurulu, bu konuyu 27 Ağustos 2009 tarihli toplantısında görüşerek karara bağlamıştı. Buna göre, YÖK’e, Fen-Edebiyat Fakültesi öğrencilerinin pedagojik formasyon dersi alması için yalnız İstanbul, Marmara, Atatürk ve Uludağ Üniversiteleri başvurmuştur. Erzurum Atatürk Üniversitesi’nin konu ile ilgili 10 Eylül 2009 tarihini taşıyan duyurusu aynen şöyledir:

 

"Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı`nca 27.08.2009 tarihinde yapılmış Yükseköğretim Genel Kurul toplantısında alınmış olan karar gereği; 2009–2010 Öğretim yılından itibaren Üniversitemiz Edebiyat, Fen ve İlahiyat fakültelerinde lisans eğitim-öğretimi sırasında Pedagojik formasyon dersleri verilecektir."

 

Türk Eğitim-Sen İstanbul Şube Başkanı kararı son derece olumlu bulurken, Fen-Edebiyat Fakültesi öğrencilerinin 2009-2010 yılı eğitim ve öğretim döneminde pedagojik formasyon dersi alarak ileriye dönük olarak öğretmenliğe hak kazanmasının, mevcut Eğitim Fakültesi mezunlarını ve öğrencilerini endişelendirmemesi gerektiğini kaydetti. Bostan “Çünkü Eğitim Fakültesi mezunlarının öğretmen olarak atanmamalarının sebebi, öğretmen çokluğundan değil, hükümetlerin ekonomi ve eğitimle ilgili politikalarından kaynaklanmaktadır. Şu an itibarıyla ülkemizde acilen 250 binden fazla yeni öğretmene ihtiyaç bulunmaktadır. Bu ihtiyaç giderek çoğalacaktır. Endişeye ve tedirginliğe gerek yok” dedi.   
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.