ETİ Maden, mal sahibiyken kiracı oldu: Devlete maliyeti 30,6 milyon lira!

ETİ Maden, mal sahibiyken kiracı oldu: Devlete maliyeti 30,6 milyon lira!
ETİ Maden, yeni hizmet binasının yapımı yılan hikayesine dönünce kiracı oldu. ETİ Maden, TOKİ ile anlaşma sağlayarak genel müdürlük binasını Adalet Bakanlığı’na devrederek kiraya çıktı. Bina inşaat bitmediği için lüks bir AVM’de kiracı olan kurumun 2011’den bu yana 30,6 milyon lira kira parası ödediği ortaya çıktı.

Yeni hizmet binası yapımı kararı alan ETİ Maden, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ile anlaşma sağladı ve genel müdürlük binasını Adalet Bakanlığı’na devredip, lüks bir alışveriş merkezinde (AVM) kiraya çıktı. Binanın inşası henüz bitmezken, ETİ Maden 2011'den bu yana 30.6 milyon lira kira parası ödedi.

TOKİ tarafından ilk olarak 68 milyon lira ödenek ayrılan ancak yıllar içinde maliyeti 200 milyon liraya çıkan binanın 2019'da bitirilmesi öngörülmüştü. ETİ Maden şimdiye kadar bina maliyetinin yaklaşık 6'da biri oranında, 30.6 milyon lira kira parası ödedi. Sayıştay, devletin daha fazla zarara uğramaması için genel müdürlük binasının bir an önce bitirilmesini istedi.

Sözcü'den Ali Ekber Ertürk'ün haberine göre, TBMM KİT Komisyonu Üyesi ve CHP Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, “Mal sahibiyken kiracı olan ETİ Maden, 2011 yılından beri lüks AVM'de kira ödüyor. Binasının bitmesini beklemeden neden kiraya çıkıyor ve bugüne kadar 30 milyon lira kira ödüyor? Binası bitene kadar da devletin kesesinden kira ödenmeye devam edilecek. Tüm bu işlemlerin sorgulanması gerekir” dedi.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.