Fahrettin Yokuş: Acil Tedbir Alınmazsa Beyşehir Gölü Kuruyacak

Fahrettin Yokuş: Acil Tedbir Alınmazsa Beyşehir Gölü Kuruyacak
İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, Beyşehir Gölü’ndeki tehlikeyi yeniden gündeme taşıdı. Daha öncesinde Beyşehir Gölündeki suyun azalması ve gölün kurumasına karşı tedbirler alınmasa ilişkin araştırma önergesi veren Yokuş, gerek Basın toplantıları düzenleyerek, gerekse Genel Kurulda Beyşehir Gölünü sıklıkla gündeme taşımaya devam ediyor. Yokuş, geçtiğimiz hafta da Beyşehir Gölünün kurumasına ilişkin Genel Kurulda söz alarak, şu ifadelere yer verdi.
 
Yokuş, “Eğirdir Gölü'ne tabandan bağlı olan Beyşehir Gölü, son yirmi yılda tam 112 kilometre küçülmüştür. Bilim adamları gerekli tedbirlerin alınmaması hâlinde Beyşehir Gölü'nün yirmi yıl sonra kuruyacağını ifade etmektedirler. Göl sularının yoğun sulamalar nedeniyle boşaltılması gölde bulunan bazı endemik balıkların da yok olmasına sebep olmuştur. Yine son yirmi yılda göldeki ortalama su derinliği 26 metreden, maalesef, 5,5 metreye düşmüştür.”
 
GÖLLERİMİZ KİRLENİYOR, CANLILAR YOK OLUYOR
 
Beyşehir Gölü'nü besleyen ırmak ve derelerin üzerine göletler yapılmış, göl sığlaştırılmıştır. Gölün etrafındaki tüm yerleşim birimleri kirli sularla gölü beslemektedir. Ne yazık ki bu sıkıntı Konya'mızın her yerinde vardır. Bin köy ve kasabası olan, Türkiye'nin en büyük vilayeti olan Konya'mızın köy ve kasabalarında, hatta 3 tane ilçemizde arıtma tesisi yoktur, kanalizasyonları, maalesef, dere ırmak, göl ve göletlere akmaktadır.”
 

 
YÜZYILDA BİR OLUŞAN GÖLLERİMİZ KURUYOR
 
Konya'mızda bugüne kadar gerekli tedbirler alınmadığı için ne yazık ki birçok gölümüz kurumuştur. Kuruyan göllerimizi sıralayacak olursak; Meke Gölü, Akşehir Gölü, Ereğli Sazlıkları, Çumra Sazlıkları, Hotamış Sazlığı, Uyuz Gölü, Suğla Gölü ve Ilgın Çavuşçu Gölü kurumuştur. Geçtiğimiz günlerde hatırlayacağınız üzere, Türkiye'nin gündeminde on iki bin yılda oluşmasından bahsedilen Dipsiz Göl'ün kuruması yer almıştı.  Bilim adamları diyorlar ki: "Kuruyan bir gölün tekrar eski hâline gelebilmesi için yüz yıl geçmesi lazım ki içinde tekrar canlı oluşabilsin yani bitki ve diğer canlılar oluşabilsin."

 
GÖLLER TEMİZLENECEKTİ, BAKAN SÖZÜNÜ TUTMADI
 
Sayın Çevre Bakanımız 25 Şubat 2019'da Beyşehir'e mahalli seçim öncesinde, bir açılış töreni için geldiğinde, "Ben Çevre ve Şehircilik Bakanıyım, Konyalıyım, dolayısıyla Beyşehir Gölü kirli olamaz. Bakan yardımcımıza talimatımızı verdik. Büyükşehir Belediyesi Başkanımız ve Beyşehir Belediyesi Başkanımızla iş birliği içerisinde temizleme çalışmalarını başlatıyoruz." Şeklinde açıklama yapmıştı. Bu sözünden sonra tam dokuz ay geçti fakat hâlâ gölümüzün temizlenmesiyle alakalı hiçbir çalışma yapılmadı. Ne yazık ki suya yazılan yazılar gibi yazıldı gidildi.
 
HÜKÜMET, BEYŞEHİR GÖLÜNE KARŞI TEDBİR ALMADI
 
Her fırsatta Beyşehir Gölümüzün kurumasına karşı tedbirler alınması için çağrıda bulunuyorum. 01.11.2018 tarihinde Beyşehir Gölündeki suyun azalması ve gölün kurumasına karşı tedbirler alınması için araştırma önergesi verdim. TBMM çatısı altında basın toplantıları düzenleyerek Beyşehir Gölündeki tehlikenin boyutlarını kamuoyu ile paylaştım. Genel Kurul konuşmalarımda, görsel ve yazılı basında Beyşehir Gölünün kurumaya yüz tutmasını sıklıkla gündeme taşıdım. Hükümeti defalarca uyardım. Ancak aradan geçen zaman içerisinde hiçbir tedbir alınmadı. Konya Ovamızın göllerinin kurumasına artık göz yummayalım. Ülkeyi yönetenlere bir kez daha çağrıda bulunuyorum. Başta Beyşehir Gölümüz olmak üzere tüm göllerimizin yok olmasının önüne geçmeli ve acil tedbirler alınmalıdır. Aksi halde hükümeti ve ülkeyi yönetenleri ne tarih affeder ne de yüce Türk milletimiz.
 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bilal Kocal1 ay önce
yesildagliyim. gölün yatağında araba ile geziyoruz üzülüyorum eski fotoğraflara bakarsanız huzunlenirsiniz.göl konyalilarin değil türk milletinindir.
Mehmet özçelik 1 ay önce
sayın vekilim teşekkür ederim allah razı olsun birde konya da yok edilmeye çalışılan hobi huzur bahçeleri ne el atsanız çok büyük bir iyilik ve dua alırsınız sizleri konya olarak seviyoruz