Fahrettin Yokuş: Siirt Pervari’de, Parti Devleti Terörü Hüküm Sürüyor

Fahrettin Yokuş: Siirt Pervari’de, Parti Devleti Terörü Hüküm Sürüyor
Görüyorum ki, bu ilçede çok şükür PKK terörü bitmiştir, ama Parti Devleti Terörü hüküm sürmektedir” diyen İYİ Parti Konya Milletvekili ve TBMM Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Fahrettin Yokuş Siirt’in Pervari ilçesi’nde yapmış olduğu seçim çalışmalarında gördüğü aksaklıkları Haber Merkezi’mizden Ece S. Doğan’a şu şekilde aktarmıltır:
 
Yerel seçimlere iki gün kala Siirt ilimizin Pervani ilçesinde vatandaşlarımızla bir araya geldik. Bilindiği gibi Siirt’in Pervari ilçesi uzun yıllar bölücü terör örgütü PKK ile mücadele etmiş, bu mücadeleyi verirken de kahraman şehitlerimize toprak olmuş bir ilçemizdir. Çok şükür Pervari bugünlerde artık huzur bulmuş, Pervari’de terör bitmiştir.
 
Korucu olan İsmail Bilen kardeşimiz de diğer Mehmetçiklerimiz gibi canı pahasına hain terörle ve teröristlerle mücadele etmiştir. Ülkemizin birliği ve bütünlüğünü korumak adına terörist kurşunuyla yaralanarak Gazi olma şerefini kazanmış bir kardeşimizdir. Pervarililer, 31 Mart yerel seçimlerinde, memleketine ve milletine bağlı olan İsmail kardeşimizi partimizin Siirt Pervari Belediye Başkan Adayı olarak göstermiştir. Gazi olan İsmail Bilen’in babası da birkaç dönem Pervarili, ilçesinde Belediye Başkanlığı yapmıştır. Ancak burada İsmail Bilen’in seçilmemesi ve onu seçtirmemek adına bir takım oyunlar oynanmaktadır.
 
Seçim çalışması için geldiğim Pervari’de gördüğüm manzara karşında üzüldüğümü ifade etmeliyim. Şayet Cumhur İttifakını desteklemeyip, millet ittifakını destekliyorsanız, sizi baştan “terörist” ilan ediyorlar. Cumhurbaşkanı ne yazık ki herkesin Cumhurbaşkanı olamayıp, yetmiş olduğu yemine sadık kalmamıştır. Bakanları ile birlikte kendisiyle aynı düşünceye sahip olmayanlara karşı hakaretler yağdırıp, tehditler savurmaktadır. Görüyorum ki, bu ilçede çok şükür PKK terörü bitmiştir, ama Parti Devleti Terörü hüküm sürmektedir.
 
Bu da bu ülkenin başta İçişleri Bakanı Süleyman Soylu olmak üzere onun atadığı Kaymakamı tarafından yapılmaktadır. Pervari’de Kaymakam Musa Aydemir’in makamına kadar gitmiş olmama rağmen Özel Kalem Müdürü tarafından kendisinin çok önemli bir toplantıda olduğu söylenerek görüşme talebimiz önce reddedilmiştir. Kaymakam, ısrarımız sonrası lütfedip görüşmeye gelmiştir. Üstüne üstlük devletin milletvekili olarak ben makamda beklerken Kalaşnikoflu polisler makama doldurulmuştur.
 
Pervari Kaymakamı olarak görev yapan kişi, AK Parti Belediye Başkan Adayına seçimi kazandırmak için her türlü desteği verirken, diğer adaylar aleyhinde konuşarak seçilmelerine engel olmaya çalışmaktadır.  Adayları aşağılayarak her türlü hadsizliği de yapmaktadır.
 
Bir siyasi seçimde devlet nasıl taraf olur? Diyorlar ki, “Devlet taraf olur” “Bizim istemediğimiz adaylar seçilemez, seçilmemesi lazım.” Sizin istediğinizi seçmek sizin aklınız değildir, Pervari’deki vatandaşın aklıdır. Devlet yetkisi verilen bir kişi demokratik bir sistemde taraf olamaz. Devlet tarafsızdır. Devletin Kaymakamı, vatandaşı ayırmaz. Demokrasiye engel olmaya çalışmaz. Milletin vekiline nezaketsizlik yapmaz.
 
Devlet adamı, vatandaşı ayırmaz. 82 milyonu Cenabı Allah’ın bir emaneti olarak görür.  Devlet, vatandaşı kucaklar, sever. Bizim Oğuz Kağan’dan, Selçuklu’dan, Osmanlı’dan Atatürk’e kadar gelen “devlet adamı” geleneğimiz budur. Ancak şimdiki yöneticiler devlet umuru ve devlet adamı geleneğini bilmeden maalesef devleti yönetiyor.
 
Şimdi soruyorum:
  • Muhalefet partisi milletvekili olarak bizler, milletin oylarıyla seçilmiş olmamıza rağmen neden terörist ilan ediliyoruz?
  • Neden bu muameleye maruz kalıyoruz? Bu öfkenin, ayrımcılığın, bölücülüğün sebebi nedir?
 
Bizler hepimiz 82 milyon kardeşiz. Malazgirt’ten Anadolu’ya Alparslan Gazi ile beraber geldik. Fatih Sultan Han ile İstanbul’u beraber fethettik. Büyük Atatürk ile “Çanakkale Geçilmez” ve Kurtuluş Savaşında “Bu millete zincir vurulmaz” diyerek mücadele edenler bizim, hepimizin ceddidir.
 
40 yıldır PKK terörüne karşı bu yiğit insanlar kurşun yemiş ve Gazi olmuşlardır. Vatanı, bayrağı, toprağı, Pervari’yi, Siirt’i asla teslim etmemişlerdir. Burada Vatan için, bayrak için, ezan için ölmeyecek kimse yoktur. Ancak ne yazık ki, kardeşlerimiz terör örgütüyle berabermiş gibi gösterilmek istenmektedir. Milletimiz onlara da hesabı sandıkta verilecektir. Kimsenin burnu bile kanamadan yerel seçim yapılmalıdır. Milli iradeyi zapturapt altına kimse almaya çalışmamalıdır. Ülkemize, milletimize ve Pervari’ye yerel seçimlerin hayırlar getirmesini temenni ediyorum.
 
Yokuş’un İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya çektiği telgraf ise şu şekilde:
 
İÇİŞLERİ BAKANLIĞINA
ANKARA
 
28.3.2019 tarihinde Siirt’in Pervari ilçesinde yerel seçim çalışmalarında bulunmak üzere gün boyu çeşitli temaslarda bulundum. İki siyasi partinin adaylarının yarıştığı mahalli seçimde devlet adına görev yapan İlçe Kaymakamı Musa Aydemir aleni taraflı davrandığını bizzat müşahede ettim. Kendisi ile yaptığım görüşmede bana İyi Parti Adayının teröristlerle birlikte olduğunu, bu nedenle kendisinin devlet yöneticisi olarak tarafsız kalamayacağını, Ak Parti adayını desteklediğini itiraf etmiştir. Bu densizlik karşısında haddini aştığını, devletin kaymakamının herkesin kaymakamı olduğunu hatırlattım. Hukuk tanımaz bu anlayışının takipçisi olacağımı ifade ederek kaymakamlıktan ayrıldım.
 
Halkla yaptığım görüşmelerde kaymakamın özellikle korucular ile köy muhtarlarını aleni tehdit ettiğini, daha kötüsü özellikle köy ve kasabalarda sandıklarda açıktan oy kullanılması talimatı verdiği, böylece halkı iktidar partisine oy atmaya mecbur edeceği ifade edilmektedir.Ak Partiye oy atmayacak olan korucuların silahına el koyacağını, koruculuk görevlerinden aldıracağını, emekli olanların emekli aylıklarını kestireceğini ve iş yerleri olan İyi partili seçmenlerin iş yerlerini kapattıracağını aleni her ortamda söylediği, aynı kaymakamın genel seçimlerde de açıktan Ak Parti propagandası yaptığı ifade edilmektedir.
 
Pervari de Belediye Başkan adayı çıkaran İyi Parti ve Ak Partinin adayları yörenin iki büyük ailesinin adayları olması, geçmişte bir husumet yaşamış olmaları nedeniyle ilçedeki devlet yöneticilerinin tarafsız ve kucaklayıcı bir tutum içinde olmaları gerekirken, tam tersi tutum içinde hareket etmesi endişe vericidir.
 
Konunun hassasiyeti nedeniyle İçişleri Bakanlığının bu telgrafı İhbar kabul ederek gereğini yapmasını, ayrıca gelişmelerle ilgili tarafı bilgi verilmesini arz ederim. 29.3.2019
                                                                                                                       
Fahrettin Yokuş
Konya Milletvekili
TBMM İnsan Haklarını
İnceleme Komisyonu Üyesi

ÖZEL HABER: Ece S. Doğan (Haberiniz)
 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.