Frankfurt Kitap Fuarı’nda “Kürdistan” standı

Frankfurt Kitap Fuarı’nda “Kürdistan” standı

Haberiniz.com- Almanya'nın Frankfurt kentinde 'Gelenek ve Yenilenme' adı altında 14-18 Ekim tarihleri arasında yapılacak olan 61. Frankfurt Uluslararası Kitap Fuarı, kitapseverlere kapılarını açıyor.

Dünyanın en önemli kitap fuarlarının başında gelen Frankfurt Kitap Fuarı, Türkiye açısından bazı olumsuzlukları getirmesi endişe konusu. Her yıl “Federe Kürdistan Bölgesi” adı altında stand açan Irak’ın kuzeyindeki yönetim, içine Türkiye’den toprakları da alan sözde bir Kürdistan haritası açıyor.

 

Erbil merkezli Kürdistan Uluslararası Kültür Bakanlığı da, 100 metre karelik bir standla bu yıl da fuara katılacak. Standda harita açılıp açılmayacağı ise merak konusu.

 

Geçen yıl aynı harita açılmış, Almanya’da yaşayan Türkler ise tepki olarak haritayı yırtmışlardı.

 

PKK kontrolündeki yayınevi de kitap fuarında

Almanya'nın Neuss kentinde bulunan ve PKK kontrolünde olduğu bilinen Mezopotamya Yayınları bu yılda Frankfurt Uluslararası Kitap Fuarı'na katılıyor.

 

Fuardan notlar

400 bine yakın kitap ve eserin sergileneceği fuara yaklaşık 300 bin ziyaretçi bekleniyor. Ancak Çin'in konuk olduğu fuara sansür iddiaları şimdiden damgasını vurdu.

 

Geçen yıl Türkiye'nin konuk ülke olduğu Uluslararası Kitap Fuar'ın bu yılkı onur konuğu Çin. 2 bin 500 metrekare üzerinde toplam 100 ülkeden 227 ayrı yayınevinin katılımı beklenen Kitap Fuarı'nda bu yılın onur konuğu olan Çin'in, bazı yazarların ve bu yazarlara ait kitapların Frankfurt Uluslararası Kitap Fuarına katılmasını engellemesi fuarın ilk gündem maddesi haline geldi.

 

500 yayınevi temsilcileri, 150 yazar ve gazeteci, 150 sanatçı ve müzisyen, 130 tanınmış orkestra ve opera sanatçıları ile toplam 800 kişilik bir ekip ile katılan Çin, 5 gün süren fuar günlerinde 612 kültür etkinlikleri ile 'aydın bir Çin Devleti yapısını' tanıtmaya çalışacak.

 

İddialara göre, Çin Haberleşme ve Yayıncılık Bakanlığı'na bağlı devletin en üst düzeydeki sansür kurumu, çok sayıda muhalif yazarların fuara katılmalarına engel oldu. Devletin resmi sansür kurumu, bir süre önce 'Açık standartlardan' oluştuğunu savunurken, diğer taraftan Kitap Fuarı Komitesi'ne bağlı yazarların ve aydınların katılmamalarını şart koşuyor.

 

Muhalif yazarların eserlerine değinen Resmi Sansür Kurumu Başkan Yardımcısı Wu Shukin, 'Rejim muhalifleri tarafından yazılan ve Çin'de yasak olan kitaplar ile tehlikeli mesajlar veren kitaplarla ilgili olarak açıkça şunu söyleyebilirim: Çin'in istikrarını bozmaya çalışan kitaplara kesinlikle izin verilmeyecek, onlar bizim fuardaki stantlarımızda kesinlikle yer almayacaktır' dedi.

 

Türkiye’den katılacaklar

Türkiye, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın denetimi altında başta Türkiye Yayıncılar Birliği, Basın Yayın Birliği, Türkiye Yazarlar Sendikası ve Türkiye Yazarlar Birliği temsilcilerinin yer alacakları Ulusal Organizasyon Komitesi Standı hol 5.1 C974'de, çocuk kitapları bölümünü ise hol 3.0 K38'de olacak.

 

Ulusal Organizasyon Komitesi tarafından hazırlanan program çerçevesinde 14 ila 18 Ekim günlerinde her gün fuar alanında paneller, okuma etkinlikleri, kitap tanıtımları ile toplam 20 ayrı etkinlik planlanıyor.

 

Fuar boyunca Türkiye’den etkinliklere konuk edilen yazarların isimleri ise şöyle:

 

Nazan Bekiroğlu, Selahattin Yusuf, Esmahan Aykol, Oya Baydar, Gülten Dayıoğlu, Melike Günyüz, Ayşe Kulin, Mario Levi, İskender Pala, Beşir Ayvazoğlu, Mevlana İdris Zengin, Aytül Akal, İlber Ortaylı, Gül İrepoğlu, Mine Soysal, Melike Günyüz, Aytül Akal, Aytekin Yılmaz, Metin Celal, Münir Üstün, Fahri Aral, Deniz Kavukçuoğlu, Dr. Nevzat Kaya, Doç. Dr. Haluk Dursun, Ali Ural, Sadık Yalsızuçanlar, fiebnem İşigüzel, Mevlana İdris Zengin, Gülten Dayıoğlu, Ayşe Kulin, Sibel Eraslan, Jaklin Çelik, Ümit Yaşar Gözüm, Dilek Dizdar, Barbaros Altuğ, Sezer Duru. 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.