Füze itirafı

Füze itirafı

ABD’de Barack Obama yönetiminin Avrupa’ya füze savunma sistemi yerleştirme kararından vazgeçmesinin, Türkiye’ye 7.8 milyar dolarlık Patriot füze sistemi satılması planıyla doğrudan bağlantılı olduğu ileri sürüldü. Buna göre Türkiye, Ortadoğu’da ABD için kalkan olacak. İddiayı, ABD’de yayımlanan The Washington Times gazetesine konuşan ve füzelerle ilgili hükümetler arası görüşmelerde yer aldığı için adının açıklanmasını istemeyen Avrupalı bir diplomat ortaya attı. Söz konusu diplomat, Washington’un Polonya ve Çek Cumhuriyeti’ne füze savunma sistemi yerleştirmekten vazgeçme kararının, Türkiye’ye 7.8 milyar dolar değerinde Patriot PAC-3 füze bataryası ve bağlantılı sistem satma kararını açıklamasının hemen ardından geldiğini hatırlattı.

 

Maliyeti daha az

 

Diplomat, ABD yönetiminin İran’ın füze programına karşı daha az maliyetli bir sistem arayışında olduğunu belirterek, “Çek Cumhuriyeti ve Polonya’yı kapsayan program oldukça pahalıydı. Farklı füze sistemleriyle aynı savunma programını daha ucuza mal etmeleri mümkündü. Türkiye’ye satılması planlanan Patriot füzesavar sistemi muhtemelen bu kararın bir parçası” dedi. Gazeteye göre, Pentagon Sözcüsü Geoff Morrell, geçen hafta Kongre’ye sunulan Türkiye’ye Patriot füze sistemleri satma planının yeni füze savunma stratejisiyle bir ilgisi olmadığını söyledi. Ancak Beyaz Saray’ın sabit savunma sistemlerinden esnek ve yer değiştirebilir sistemlere geçip, uzun menzilli balistik füzeler yerine kısa ve orta menzilli füzeler üzerinde odaklanmasının, Türkiye ile ilgili iddiaları güçlendirdiğini savundu.

 

Rusya kaygı duyuyor

 

Eski Başkan George Bush yönetimi, füze kalkanı projesinin, İran ile diğer bazı ülkelerden gelecek tehdide karşı oluşturulduğunu iddia ediyordu. Ancak Rusya büyük kaygı duyduğu plana karşı çıkıyordu. Bush döneminde alınan kararlar çerçevesinde Polonya ve Çek Cumhuriyetine füze savunma sistemleri kurmayı planlıyordu.  Ancak yeni ABD yönetimi, Doğu Avrupa’ya yerleştirmeyi öngördüğü füze kalkanı projesinde yeni düzenlemeye gitmişti.

 

Hızlı koruma yalanı

 

Konuyla ilgili kararı açıklayan ABD Başkanı Barack Obama, yeni düzenlemenin “füze saldırısı tehdidine karşı daha güçlü ve daha hızlı bir koruma sağlayacağını” belirtmişti. Yeni düzenlemeye ilişkin kararın alınmasında, Amerikalı askeri liderlerin İran’ın kısa ve orta menzilli füzelerine karşı savunmaya odaklanılması yönündeki tavsiyelerinin etkili olduğunu bildiren Obama, Rusya’ya da atıf yaptığı konuşmasında, bu ülkenin ABD’nin önceki füze savunma sistemlerine yönelik endişelerinin temelsiz olduğunu öne sürmüştü.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.