GDO rüşveti

GDO rüşveti

Kamuoyunda tartışılan Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar (GDO) konusuna rüşvet iddiaları da eklendi. Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi üyeleri, “GDO’lu tohum üreticilerince, Tarım Bakanlığı’na bağlı çeşitli kuruluşlara ‘rüşvet’ verildiği iddiası”na ilişkin Tarım ve Köyişleri Bakanlığı bürokratları hakkında suç duyurusunda bulundu.

Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi, Sultanahmet’teki İstanbul Adliyesi önünde dün sabah saatlerinde bir araya geldi. Üyeler adına Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Genel Başkanı Kemal Özer, rüşvet verdikleri iddia edilen Amerikan Delta & Pien Şirketi ve bu şirketin Türkiye’deki ayağı Türk Deltapine Şirketi ile rüşvet aldıkları ifade edilen Tarım Bakanlığı bürokratları hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Başkan Özer şunları söyledi: “ABD Menkul Kıymetler Komisyonu’nun resmi inceleme belgesinde, Türkiye’de GDO’lu ürün ekildiği ve denetimlerinde kolaylık sağlanması için 2001-2006 yılları arasında rüşvet verildiği iddiası, hem bakanın meydan okumasını anlamsızlaştırıyor hem de Bakanlığı, TCK’nin ‘irtikap’, ‘denetim görevinin ihmali’ ve ‘rüşvet’ maddelerini düzenleyen 250, 251, 252. maddelere muhalefet edildiği iddiası gibi çok ciddi bir ithamla karşı karşıya bırakmaktadır.”

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.