Geleceğin casusları Türkiye’yi gezecek

Geleceğin casusları Türkiye’yi gezecek

Amerika Birleşik Devletleri, dünyanın çeşitli ülkelerinde görevlendirmek üzere kolej ve üniversitelerden aldıkları öğrencileri ajan olarak yetiştiriyor. Washington Post gazetesi, ABD’nin prestijli yüksek öğrenim kuruluşlarından Howard Üniversitesi ve Virginia Tech’in, Ulusal İstihbarat Direktörü Bürosunca finanse edilen 2.5 milyon dolarlar bir akademik programa katıldıklarını belirterek programın henüz mezun olmayan öğrencilere ülkenin ulusal istihbarat örgütleri için kritik önem taşıyan yeteneklerin öğretilmesini amaçladığını kaydetti.

 

Yurt dışı deneyimleri

 

Gazeteye konuşan İstihbarat Toplumun İnsan Kaynakları Şefi Ronald Sanders, söz konusu programın, “bizim için çalışacak” olan üniversite mezunlarından oluşan bir kaynak oluşturmayı amaçladığını söyledi. Bu arada, istihbarat kuruluşlarının, öğrencilerin tümünün siyah olduğu, kolej ve üniversitelerden de eleman aldıklarının anlatıldığı haberde programın bir unsurunun, “özel yurt dışı deneyimleri” olduğu, kurslara katılanlar için yabancı bir ülkede 10-14 gün süren bir gezinin de düzenlendiği kaydedildi. Haberde Howard Üniversitesi ve Virginia Tech’a yönelik finansmanı açıklayan Ulusal İstihbarat Direktörü Dennis C. Blair’in geçen hafta programa ilişkin bilgi verirken bu çerçevede son dönemde Çin, Ekvator, Mısır, Gana, Güney Afrika ve Türkiye’ye gezilerin düzenlendiğini de anlattığına dikkat çekildi.

 

(ANKA)
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.