Genelkurmay:"Katılıma özel anlamlar yüklenmesin"

Genelkurmay:"Katılıma özel anlamlar yüklenmesin"

 

Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreteri Tümgeneral Ferit Güler, TBMM’nin yeni yasama yılı açılış toplantısına Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ve Kuvvet Komutanlarının katılmasına özel anlamlar yüklenmemesi gerektiğini kaydetti.Genelkurmay Başkanlığı Karargahı’nda haftalık basını bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Tümgeneral Güler, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ hakkındaki suç duyurusuna ilişkin “Kamuoyunun her şeyi en iyi şekilde değerlendirdiğine inanıyoruz” dedi. Suç duyurusunda bulunanların tehdit edildiği yönündeki iddiaların basından görüldüğünü ifade eden Tümgeneral Güler, TSK’nın böyle davranışları tasvip etmesinin kesinlikle söz konusu olamayacağını bildirdi.Bursaspor-Diyarbakırspor maçında yaşanan olaylara da değinen Güler, “Bildiğiniz gibi spor dostluk ve kardeşliktir. Geçtiğimiz hafta içerisinde Bursa’da Bursaspor-Diyarbakırspor arasında yaşanan olayları da Türk Silahlı Kuvvetlerinin tasvip etmesi mümkün değildir” değerlendirmesinde bulundu.

"GEREĞİ YAPILIR"

Genelkurmay Adli Müşaviri Hakim Tuğgeneral Hıfzı Çubuklu da Hava Hakim Albay Ahmet Zeki Üçok’un sahte çürük raporu ve yağma çetesi operasyonunda tutuklanmasına ilişkin, “Türk Silahlı Kuvvetleri’nde rütbesi sıfatı ne olursa olsun suç işleyen personel hakkında gereği yapılır” dedi.
Genelkurmay Başkanlığı İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak ise Taraf Gazetesi’nin gündeme getirdiği Diyarbakır Lice’de bir kız çocuğunun askeri birlikten atılan havan patlaması sonucu yaşamını yitirdiği iddiasının sorulması üzerine gencecik bir kişinin hayatını kaybetmesinden üzüntü duyduklarını, olay hakkında ilgili Cumhuriyet Savcısı tarafından soruşturmanın yapılmakta olduğunu belirterek, “Olayla ilgili yapılan ilk incelemelerde, olay sırasında bölgede havan atışının yapılmadığı tespit edilmiştir” dedi.

(ANKA)

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.