Güney Kıbrıs'ta "Kırmızı Ayakkabılı" Protesto

Güney Kıbrıs'ta "Kırmızı Ayakkabılı" Protesto
Güney Kıbrıs'ta Sofia Zinonos isimlı kadının öldürülmesi sonrasında kadın örgütleri, kadın cinayetlerini protesto etmek amacıyla Rum Polis Genel Müdürlüğü önünde eylem yaptı. Eylemde cinayet kurbanı kadınların kanını simgeleyen kırmızı ayakkabılar kaldırıma dizildi.

 "Daha nereye kadar" pankartlarıyla sokağa çıkan kadınlar, cinayetlerin bir an önce engellenmesi gerektiğini ifade etti. Kadınların yanına gelen Rum Polis Genel Müdürü Kipros Mihailidis de kadınların korunması ve eksiklerin giderilmesi için tüm çabayı göstereceği sözünü verdi. Kadınlar da, "aşk zarar vermemeli" sloganları eşliğinde emniyetin önünden ayrıldı.

Seri katil olduğu ortaya çıkan Rum Milli Muhafız Ordusu Subayı Nikos Metaksas, birlikte olduğu 5 kadını öldürdükten sonra bavullarla ülkedeki farklı göllere atmış, bu kadınlardan 2'sinin çocuklarının da canına kıymıştı. Rum Subay, 7 kez ağırlaştırılmış mühebbet hapis cezasına çarptırılmıştı. Geçen hafta da Petros Papandoniu, tartıştığı eski sevgilisi Sofia Zinonos'u öldürüp, intihar etmişti.

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.