Hürriyet gazetesi ne yapmak İstiyor?

Hürriyet gazetesi ne yapmak İstiyor?

1 Aralık 2009 tarihli Hürriyet gazetesinde 1. sayfada manşette giren ve 19. sayfada ise uzun şekilde ele alınan haberle Avrupa Birliği Genel Sekreterliği yazılı sınavını kazanan Leo Süren Halepli adlı Ermeni kökenli yurttaşımızın uzun süreden buyana devlet kadrolarında yer alan Ermeni kökenli memur olduğu haberini yapılmıştı. Biz sorumlu gazetecilik örneği göstererek bu haberin yanlışlığını 03 Aralık 2009 günü yaptığımız haberle duyurmuştuk.

 

Buna rağmen Hürriyet Gazetesinin ısrarla aynı yanlışlığı devam ettirmekte olduğunu görüyoruz. Bugünkü Hürriyet Gazetesi’nda yer alan “Halepli, artık resmen bir ilk” başlıklı haberde “Cumhuriyet tarihinde devlet kadrolarında alacağı kritik görevle bir ilk olacak Ermeni kökenli Türk vatandaşı Leo Süren Halepli, merakla beklenen son engeli aştığından” bahsedilmektedir.

 

Türkiye Cumhuriyeti devlet kademelerinde görev verirken sadece vatandaşlık esasına bağlı kalmıştır. Önceki yazımızda da belirttiğimiz gibi devlet kadrolarında pek çok gayri müslim vatandaşımız görev almıştır.

 

29 Kasım 1920’de Saruhan Milletvekili Necati Bey tarafından Büyük Millet Meclisi’ne sunulan ‘İstiklal Madalyası Kanun Tasarısı’, kanunlaştırılıp 4 Nisan 1921’de yürürlüğe girdi. Ohannes Erkan, Stepan Talaşlıoğlu, Kiyork Gülsöken, Agop Ayık, Karabet Ayvat, Hrant Kiremitçi, Karabet Kargıcı, Ohannes Özçınar, Artin Gülükyan, Petir Sevinç, Vahan Keleşoğlu, Ohannes Kasparyan ve Agop Özel bu kanun çerçevesinde madalya alan Ermeniler arasındaydı. Savaşa katılan, fakat madalya almayanlar da var; Pendikyan Terziyan, Agop Dilaçar, Berç Keresteciyan, Ohannes Kiremitçi, Mihran Kiremitçi ve soyadı bilinemeyen Hagosyan adındaki vatandaşımız gibi. Madalya alanların tümünün ortak özelliği, son nefeslerine kadar madalyalarını göğüslerinde taşımış olmaları...

 

Berç Keresteciyan Cumhuriyet döneminin ilk Hıristiyan milletvekili ve Ermeni asıllıdır. Osmanlı Bankası Genel Müdürü ve Hilal-i Ahmer(Kizilay) Cemiyeti ikinci Başkanıydı. Taksim'deki Cumhuriyet Anıtı’nın komisyonunda da yer alan Keresticiyan’a Atatürk tarafından “Türker” soyadı verilmiş.

 

Atatürk tarafından Türk Dil Kurumu başuzmanlığına atanan Agop Dilaçar 1979’da ölene kadar aynı görevde kalmıştır. Dilaçar liselerde, fakültelerde öğretmenlik yapmıştır. İnönü Ansiklopedisi' nin kurucularından ve redaktörüdür.

 

Daha önceki yazımızda da belirttiğimiz gibi, 1970’li yılların ikinci yarısında Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Barajlar Dairesi Başkan yardımcısı Hırant Mumcu saygı ile anılan bir bürokrattır. Keza 1970 ve 1980’lerde Etibank’ta Şebekeler Dairesi Başkan yardımcısı Arsen Draduryan’da başarılı bir bürokrattır.

 

Tanju C. Panosoğlu ise Mehmet Altunsoy ve Murat Karayalçın dönemlerinde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı Özel Kalem Müdürlüğü yapmış sevilen bir bürokratımızdır.

 

Bu isimlerin ciddi bir araştırmayla çoğalacağı pek tabiidir. Bu arada üniversitelerimizde görev almış akademisyen, sanatçı ve yazar Ermeni vatandaşlarımız sayarsak bu satırlar almaz. Hürriyet Gazetesi bu tür zorlama haberlerle ne yapmak istemektedir? Bu tür haberlerin Türkiye’yi bölüp, zayıflatmak isteyen güçlerin değirmenine su kaşımaktan öte bir işlevi olmadığı düşüncesiyle uyarı görevimizi tekrarlıyoruz.

 

İLGİLİ HABERLER:

Hürrriyet Gazetesinin Büyük Yanılgısı: İlk Ermeni Memur

 

 


 

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.