İdlib’te Şehit Sayımız 6’ya Çıktı

İdlib’te Şehit Sayımız 6’ya Çıktı
Suriye’nin kuzeybatısında yer alan İdlib’de 5 askerimiz ve 1 sivil şehit olurken, 7 askerimizin de yaralandığı bildirildi. Acı haber Milli Savunma Bakanlığı tarafından açıklanırken, yapılan açıklamada bölgedeki çatışmaların önlenmesi için göreve gönderilen Mehmetçiklerimizin rejim güçleri tarafından top atışlarıyla vurulduğu belirtildi.
Milli Savunma Bakanlığı (MSB), İdlib'de rejim unsurlarınca yapılan yoğun topçu atışı neticesinde 5 asker ve 1 sivilin şehit olduğunu bildirdiği açıklaması şu şekilde;
 
''İdlip’de çatışmaların önlenmesi maksadıyla bölgeye takviye olarak gönderilen unsurlarımıza rejim tarafından 03 Şubat 2020 tarihinde yapılan yoğun topçu atışı ile gerçekleştirilen saldırıda yaralananlardan bir silah arkadaşımız ile bir sivil personelimiz daha yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehit olmuştur. Meydana gelen olayda şehit sayımız 6’ya yükselmiştir. Hâlihazırda meşru müdafaa kapsamında hedefler ateş altına alınmaya devam edilmektedir.
 
Şehit ve yaralı silah arkadaşlarımızın kanı yerde bırakılmayacak, bu menfur saldırıyı yapanlardan hesap sorulacak ve benzeri saldırılara karşı meşru müdafaa hakkımız en sert şekilde kullanılacaktır.

Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu olayda hayatını kaybeden aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine, Türk Silahlı Kuvvetleri ile asil milletimize başsağlığı ve sabır dileriz.''
 
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: 30-35 SURİYELİ ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İdlib'de 4 askerin şehit olması ile ilgili bir açıklama yaptı. Ukrayna ziyareti öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan şu ifadeleri kullandı:
 
İdlib’de Suriye rejimi tarafından gerçekleştirilen ve 4 askerin şehit, 1’i ağır 9 askerin ise yaralanmasına neden olan saldırıya değinen Erdoğan, “Türkiye bu saldırıların cevabını misliyle vermiş durumda. Vermeye de devam ediyor. Gerek fırtına obüsleriyle gerekse F-16’larımızla belirlenen noktalara vuruşlar devam ediyor. Ülkemizin, milletimizin ve İdlibli kardeşlerimizin güvenliğini temini için yürüttüğümüz operasyonlarımızı sürdürmekte kararlıyız. Bu alçak saldırı ile bizi sınayanlar hata taptıklarını anlayacaklar” dedi.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan “Yeni bir harekât olacak mı?” sorusuna, “Harekât zaten devam ediyor. Tespit edilen 40’a yakın nokta operasyon hedefleri arasında. Bunun hesabını sormaya devam edeceğiz. Uçaklarımız, toplarımız, obüslerimiz arazide. 30-35 civarında Suriyeli etkisiz hale getirildi” diye konuştu.
 
Konuşmasının sonunda net rakamları da veren Erdoğan,  “Burada biz bir taraftan şehit verirken bunlara karşı sessiz kalmamız mümkün değil. Bunun hesabını sormaya devam edeceğiz. İdlib’de 46 hedefe 122 fırtına obüsü, 100 havan mühimmatıyla atış yapılmıştır.” dedi.
 
RUSYA'DAN SKANDAL AÇIKLAMA
 
İdlib’de 5 asker ve bir sivil personelin şehit olduğu saldırı sonrası Rusya’dan gelen skandal açıklamada "Türk askeri İdlib'deki operasyonları ile ilgili bizi uyarmadığı için Suriye ordusu tarafından saldırıya uğradı" denildi.
 
İdlib’de Esad rejiminin saldırısı sonucu 5 asker ve bir sivil personelin şehit olması sonrası Rusya’dan skandal bir açıklama geldi. Yapılan açıklamada Türkiye’nin kendilerine İdlib’deki operasyonları haber vermediği için askerlerin şehit olduğu belirtildi.
 
AKP'DEN RUSYA'YA YALANLAMA
 
AKP Sözcüsü Ömer Çelik'ten, Rusya'nın İdlib açıklamasını yalanladı. Twitter hesabından bir paylaşım yapan Çelik, "Rusya’ya bilgi verilmediği şeklindeki açıklama doğru değil" dedi.
 
Çelik, "Türkiye Rusya’ya düzenli ve anlık bilgi vermektedir. Bu son olayda da bilgi verilmiştir. Bilgi verilmediğinin söylenmesi doğru değildir. Yürürlükteki mekanizmalar her zamanki gibi çalıştırılmıştır" ifadesini kullandı.
 
Öte yandan AKP sözcüsü Ömer Çelik ise Esad rejiminin askerlere kasten saldırdığını belirterek, “Mutabakatın ihlal edilmesi bölgedeki rejim hedeflerinin doğrudan hedef haline gelmesine neden olacaktır. Saldırı göç hareketini yeniden başlatacaktır” dedi.
 
ÖMER ÇELİK: “SALDIRI, GÖÇ HAREKETİNİ YENİDEN BAŞLATACAKTIR”
 
AKP Sözcüsü Ömer Çelik ise 5 asker ve bir sivil personelin şehit olduğu saldırı sonrası Esad rejimi güçlerine sert tepki göstererek, saldırının göç hareketinin yeniden başlatacağını söyledi.
 
Ömer Çelik, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:
 
“İdlib'deki çatışmaların sürmesiyle ilgili görüşmeler sürüyordu. Rusya tarafı oradaki terör hareketliliğinden bahsedip onlara müdahale edildiğini söylüyordu. Biz de tabii buradaki bilgilerimizi paylaşıyorduk. Koordinasyonun azami düzeyde olması gerektiğini hatırlatıyorduk. Ayrıca sayın Cumhurbaşkanımızla Putin arasında anlık istihbarat paylaşımına kadar tarafların kontrollü olması şeklinde bir yaklaşım vardı. Şimdi açık bir şekilde rejim koordine edilmesine rağmen TSK unsurlarına kasten saldırdı. Bu tabii ki İdlib Muatabakatı'nın ihlali anlamına gelir. Açık bir ihlal anlamına geliyor. Karşılığında da TSK unsurlarımız da rejim unsurlarını hedef aldı ve imha etti. Bu tabii Rusya'nın himayesindeki rejimin Rusya'nın altına imza attığı mutabakatın açık ihlal etti ve bunu dinlemediğini ifadesidir. Bu durum Rusya ve Türkiye arasında konuşulacaktır. Bu saldırıya cevap verdik ve devamı da gelecektir. Mutabakatın ihlal edilmesi bölgedeki rejim hedeflerinin doğrudan hedef haline gelmesine neden olacaktır. Saldırı göç hareketini yeniden başlatacaktır.”
 
AKAR SINIRDA AÇIKLAMA YAPTI
 
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İdlib'deki hain saldırıya ilişkin Suriye sınırında yaptığı açıklamada, "Aziz milletimizin, gerekenlerin yapıldığından, yapılacağından şüphesi olmasın" dedi.
 
Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile Hatay'a geldi.
 
Havalimanında İkinci Ordu Komutanı Korgeneral Sinan Yayla ve diğer yetkililer tarafından karşılanan Akar ve TSK Komuta Kademesi, helikopterle sınır hattındaki birliklere gitti.
 
Akar, "Aziz milletimizin, gerekenlerin yapıldığından, yapılacağından şüphesi olmasın." dedi.
 
ŞEHİTLERİN İSİMLERİ BELLİ OLDU
 
Rejim unsurlarınca İdlib'de gerçekleştirilen yoğun topçu ateşi sonucu şehit olan Uzman Çavuş Onur Şükrü Özler ile Uzman Çavuş Uğur Kurt'un Gaziantep'teki ailelerine acı haber ulaştırıldı.
 
Askeri yetkililer, Onur Şükrü Özler'in (24) merkez Şehitkamil ilçesi Gaziler Mahallesi'ndeki evine giderek, şehit annesi Canan Abo'ya acı haberi verdi. Şehit annesi Canan Abo ile yakınları gözyaşı döktü. Şehidin evinin bulunduğu sokağa Türk bayrakları asıldı.
 
Şehit Uğur Kurt'un (25) merkez Şahinbey ilçesi Mimarsinan Mahallesi'ndeki acı haberi alan yakınları gözyaşı döktü. Baba Abdurrahman Kurt ile anne Döndü Kurt'u, askeri yetkililer ve yakınları teselli etti. 
 
Şehit Uğur Kurt'un evli ve 2 çocuk babası olduğu öğrenildi.
 
Şehit evlerinin bulunduğu sokaklara Türk bayrakları asıldı.
 
Şehit uzman çavuş Serkan Deprem'in ailesine acı haber verildi
 
Suriye rejiminin açtığı ateş sonucu İdlib'te şehit düşen Piyade Uzman Çavuş Serkan Deprem'in, Osmaniye'de yaşayan ailesine şehadet haberi verildi.
 
İl Garnizon Komutanı Topçu Albay Emin Yılmaz Sancaktar, Bahçe Kaymakamı Müfit Gültekin, Düziçi Belediye Başkanı Alper Öner ve sağlık ekipleriyle, Düziçi ilçesi İstiklal Mahallesi'nde bulunan babaevine gelerek, baba Cemal ve anne Yeter Deprem'e acı haberi verdi.
 
Şehidin babaevine ve evin bulunduğu sokağa Türk bayrakları asıldı.
 
Şehit Serkan Deprem'in, izinli gelerek ailesini ziyaret ettiği, anne ve babasının yanında bir süre kalıp, 2 gün önce görev yerine döndüğü öğrenildi.
 
Evli ve 2 yaşında bir çocuk babası olan şehidin, Düziçi'nde yapılacak cenaze töreninin ardından toprağa verileceği bildirildi.
 
AFYONKARAHİSAR'A ŞEHİT ATEŞİ DÜŞTÜ
 
Suriye'nin İdlib kentinde rejim güçlerinin saldırısı sonucu şehit olan askerlerden Piyade Uzman Onbaşı Gökhan Orhan'ın (26) şehadet haberi, Afyonkarahisar'ın Sandıklı ilçesinde oturan annesine verildi. Şehidin babasının ise kamyon şoförü olduğu ve kent dışında bulunduğu belirtildi.
 
Sandıklı Kaymakamı Eflatun Can Tortop, İkmal Yarbay Özgür Ceritan ve beraberindeki heyet, şehidin annesi Fatma (50) ve babası Ali Orhan'ın (54) oturduğu Ece Mahallesi'ndeki eve geldi. Kaymakam Tortop ve beraberindekiler, şehidin annesi Fatma Orhan'a acı haberi verdi. Anne Orhan haberi alınca fenalaştı. Sağlık ekiplerinin müdahale ettiği anne, hastaneye götürüldü. Baba Ali Orhan'ın ise kamyon şoförü olduğu ve şehir dışında olduğu belirtildi. 
 
Şehidin ailesinin evine Türk bayrakları asılırken, taziye çadırı kurulması için de çalışma başlatıldı. Acı haberi duyan komşular ve ailenin yakınları da şehidin evine geldi. Şehit Piyade Uzman Onbaşı Gökhan Orhan'ın bekar olduğu belirtildi. Şehidin ağabeyi Abdullah'ın (33) ise Antalya'da oturduğu kaydedildi.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.