İran sınırı kapatıldı

İran sınırı kapatıldı

İran’da her geçen gün coronavirüs salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı her geçen gün artarken Türkiye’den yeni bir karar geldi. Son dakika bilgisine göre, Türkiye, İran ile olan sınır kapılarını kapattı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İran ile sınır kapılarının kapatıldığını belirterek, “Bugün itibarıyla en son İsrail ve Lübnan dahil olmak üzere 32 ülkede toplam vaka sayısı, 74 bin 402 oldu. Toplam 2 bin 464 ölüm bildirimi söz konusu. Aldığımız tedbirlerle bu hastalığı uzak tutmayı başardık. Ancak hastalığın komşumuz İran'da görülmesi ve vakaların artması bizler için alarm anlamına gelmektedir. Korona virüs bilim kurulumuz İran gündemiyle toplantılarını yaptı. Bizzat İran Sağlık Bakanı Sait Namaki ile görüştüm. Sayın Cumhurbaşkanımız konuyu yakından takip etmekteler. Bugün itibarıyla İran'da toplam vaka sayısı 43, ölüm sayısı ise 8 olarak kaydedildi. İran'dan üç adet kara yolu hudut kapımız mevcut. Ağrı-Gülbulak, Van-Kapıköy, Hakkari-Esendere, buna ek olarak Iğdır'da bulunan Özerk Nahçıvan bölgesine açılan Dilucu Sınır Kapısı mevcut. Bakanlığımız bünyesinde görev yapan bilim kurulumuzun önerisiyle İran'daki tablonun giderek artması sebebiyle komşumuzla sınırlarımızı geçici olarak kapatma kararı aldık. İran'dan ülkemize yapılacak olan kara ve demiryolu geçişleri, bugün saat 17.00 itibarıyla geçici olarak durduruldu. Tüm uluslararası uçuşlar ise saat 20.00 itibarıyla tek taraflı ve geçici olarak durduruldu" dedi.

Vatandaşlar, sosyal paylaşım ağı Twitter'dan yetkililere İran sınırının kapatılması için çağrıda bulunmuştu. Twitter'da ''#iransınırkapısıkapatılsın' etiketiyle kısa süre içerisinde binlerce Tweet atılmıştı.

Iğdır Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada ise, "İran’da görülen coronavirüsü vakalarına karşı ilimiz sınır ili olması sebebiyle her türlü emniyet ve sağlık tedbirleri ilk andan itibaren alınmıştır. Gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Resmi makamlar tarafından yapılan açıklamalar dışındaki haber ve yorumlara lütfen itibar etmeyiniz" denildi.

 

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.