“İş Bankası hisseleri devredilemez”

“İş Bankası hisseleri devredilemez”

Yeniçağ'ın aktardığına göre, Türk Tarih Kurumu eski Başkanlarından Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, bankadaki hisselerin karşılığında CHP'nin 4 yönetim kurulu üyesi atadığını, bankanın dağıttığı temettüden, kardan her yıl yüzde 28.09'luk kısmın yarı yarıya Türk Tarih ve Türk Dil kurumlarına verildiğini söyledi.

“HİSSELERİN ÇOĞU HALKIN”

Türkiye İş Bankası'nın devlet bankası olmadığı için Türkiye Varlık Fonu'na devredilemeyeceğini, hisselerinin de Hazineye geçemeyeceğini belirten Halaçoğlu, "Zaten hisselerinin çoğu halk üzerinde. Yani halka açık bir banka. Yüzde 28.9'luk hisse de Atatürk'ün hissesi. Yani bir anlamda şahıs malı. Ve Atatürk malını CHP'ye bırakmış ve gelirini de bu 2 kuruma bağışlamasını vasiyet etmiş. Aksi bir şey yapılamaz. Yapılırsa mülkiyet hakkı ortadan kalkmış olur. Türkiye İş Bankası devlet bankası değil” dedi.

 
 

“HİSSENİN MÜLKİYETİ CHP’DE”

Eski Başkanlarından Prof. Ahmet Bican Ercilasun da banka kontrolündeki hisselerin Hazine veya Varlık Fonu'na devredilmesinin hukuki olarak mümkün olmadığını belirterek, "Atatürk doğrudan doğruya hissenin gelirini yüzde 14'lük paylarla bu iki kuruma bırakıyor. Atatürk'ün vasiyetine göre de hissenin mülkiyeti CHP'de" diye konuştu.

 

 

 

 

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.