İslamcı derneklere büyük kıyak

İslamcı derneklere büyük kıyak
Kamu Taşınmazları Üzerinde Eğitim ve Yurt Faaliyetleri İçin Üst Hakkı Tesis Edilmesine İlişkin Yönetmelikte değişiklik yapan yönetmelik Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı. Yönetmeliğe göre Cumhurbaşkanınca kamu yararına çalışan dernek statüsünde olduğu tespit edilen derneklere, öğrencilere yönelik eğitim ve yurt temini faaliyetleri için mülkiyeti hazineye veya kamu kurum ve kuruluşlarına ait taşınmazlar üzerinde 49 yıl süre ile bedelsiz irtifak hakkı, devletin hüküm ve tasarrufu altında bulunan yerler üzerinde ise bunlar adına bedelsiz kullanma izni verilecek.

MİLLİ EĞİTİM VEYA DİYANETİN GÖRÜŞÜ

Eğitim faaliyetleri için taşınmaz başvurusunda bulunacak vakıf ve derneklerin Bakanlar Kurulunca vergi muafiyeti tanınan vakıf veya kamu yararına çalışan dernek statüsünde olması, vakıf senedinde veya dernek tüzüğünde belirtilen faaliyet unsurları arasında eğitim faaliyetlerinin bulunması, eğitim faaliyetleri için talep ettikleri taşınmazlar üzerinde yeni yapacakları tesislerdeki fiili öğrenci sayısının (yüzde üç zorunlu okutulacak öğrenci oranı dahil) en az yüzde 10'unun bedelsiz, yüzde 10'unun ise yüzde 50 indirimli olarak ihtiyaç sahibi öğrencilere ayrılması, eğitimin daha nitelikli sunulmasına yönelik olarak ilgisine göre Milli Eğitim Bakanlığının veya Diyanet İşleri Başkanlığının uygun görüşlerini de içeren plan ve proje hazırlanması, son bir yıl fiilen ve kesintisiz olarak eğitim faaliyetini sunuyor olması şartlarını sağlaması gerekiyor.

YURT ŞARTLARI

Yönetmeliğe göre öğrenci yurdu başvurusunda bulunacak vakıf ve derneklerin başvuru tarihi itibariyle şu şartları sağlaması gerekiyor:

“Bakanlar Kurulunca vergi muafiyeti tanınan vakıf veya kamu yararına çalışan dernek statüsünde olması, vakıf senedinde veya dernek tüzüğünde belirtilen faaliyet unsurları arasında öğrenci yurdu faaliyetlerinin bulunması, ülke genelinde en az 5 ilde özel öğrenci yurdu faaliyetinde bulunulması, öğrenci barınma faaliyetlerinin daha nitelikli sunulmasına yönelik olarak ilgisine göre Milli Eğitim Bakanlığının veya Diyanet İşleri Başkanlığının uygun görüşlerini de içeren plan ve proje hazırlanması, ülke genelindeki yurtlarının toplamda en az bin kurum kontenjanına sahip olması, son bir yıl fiilen ve kesintisiz olarak öğrenci yurt hizmetini sunuyor olması, yurt faaliyetleri için talep ettikleri taşınmazlar üzerinde yeni yapacakları tesislerdeki fiili öğrenci sayısının; en az yüzde 10'unun bedelsiz, yüzde 10'unun ise indirimli (yüzde 50) olarak ihtiyaç sahibi öğrencilere ayrılması ya da yıllık öğrenci ücret toplamının yüzde 15'i kadar ihtiyaç sahibi öğrencilere indirim yapılması, mevcut barınma faaliyetlerinin yanında öğrencilere yönelik sosyal, kültürel ve sportif vb. faaliyetlerin iyileştirilmesine imkan sağlıyor olması.” 

KARARDAN EN ÇOK ONLAR YARARLANACAK

Diyanet’ten de görüş alınacak olması akıllara İslamcı vakıf ve dernekleri getirdi. Son dönemde Türkiye’nin gündemine öğrencilerin ölümü, tecavüze uğraması gibi haberlerle gelen cemaat yurtlarının bu kararla birlikte artacağı öngörülüyor.

Kararın en çok, Cumhurbaşkanlığı tarafından kamu yararı statüsüne sokulan, TÜGVA, TÜRGEV, Ensar gibi İslamcı dernek ve vakıflara kolaylık sağlayacağı düşünülüyor.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.