İstanbul'un "tsunami" riski

İstanbul'un "tsunami" riski

Haberiniz.com- İstanbul sellerle boğuşurken, bir ciddi uyarı da tsunami riski dolayısıyla geldi. Ülke Kaynaklarını İzleme ve Koruma Derneği (UKİK) Başkanı Kudret Ulusoy, sel felaketinin yanında İstanbul’un büyük bir tsunami tehdidiyle karşı karşıya olduğunu söyledi. 1509 ve 1894 yıllarında istanbul’da meydana gelen depremlerin ardından İstanbul kıyılarında büyük tsunamiler meydana getirdiğini kaydeden Ulusoy, “Dev dalgalar özellikle Büyükçekmece’den Kartal’a kadar olan bölge ile Karaköy’ü sular altında bırakmıştı. Hatta 1912 yılında oluşan dev dalgaların boğazdan içeri girdiği biliniyor” dedi.

 

Marmara’nın kuzey ve güney kıyılarında oluşacak olası bir depremin 3-6 metre yüksekliğinde dalgalar oluşturacağının tahmin edildiğini söyleyen Ulusoy uyarılarına şöyle devam etti:

 

“2010 yılından sonra herhangi bir yılda İstanbul'da büyük bir deprem yaşanacağı ve arkasından gelen tsunaminin Sarıyer ile gökdelenler bölgesi Levent ve Maslağı yutacağı, Boğaziçi Köprüsü ile Fatih Sultan Mehmet Köprüsünün yıkılmasına ve binlerce insanın ölmesine yol açacağı belirtilmektedir. Özellikle biri Yenikapı ve Tuzla, diğeri Armutlu fayı civarında bulunan iki heyelanın tetiklenmesi durumunda ise Marmara'nın kuzey ve güney kıyılarında oluşacak dalga yüksekliğinin 3-6 metre arasında olacağı tahmin edilmektedir. Öte yandan, Marmara Denizi ekstremler içeren bir derinlik dağılımına sahip olduğu için dik yamaçlar üzerinde, azımsanmayacak bir heyelan riski bulunmaktadır.”

 

Yaklaşık 17 bin yıl önce Tuzla açıklarında meydana gelen su altı heyelanında, genişliği yaklaşık 11 km olan bir alanda deniz tabanının bin metre kaydığını söyleyen Kudret Ulusoy, “Ciddi deprem riski olan Marmara Denizi'nde, hem fay hem heyelan kaynaklı tsunami tehlikesi bulunmakta olup, denizin küçük olması da tsunami dalgalarının kısa zamanda sahillere ulaşacağı anlamına gelmektedir. Tüm bu nedenlerle kıyı kentlerimizin olası tsunami haritalarının çıkarılarak, ona göre imar çalışmaları yapılmalı ve kesinlikle de erken uyarı sistemleri kurularak buralardaki deniz hareketleri sürekli izlenmelidir” dedi.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.