İstanbul ve Ankara için alarm

İstanbul ve Ankara için alarm

İstanbul Valisi Muammer Güler, iki gündür aşırı yağışların yol açtığı sel felaketiyle ilgili Afet Koordinasyon Merkezi'nde (AKOM) durum değerlendirmesinde bulundu. Güler, yağışların bitmediğini ve sel tehlikesinin henüz geçmediğini söyledi. İstanbul Valisi "Bu akşam yağışlar tekrar artacak. Yağışlar bugün ve yarın Anadolu yakasında etkili olacak. Hafta sonu da etkisini sürdürecek" uyarısında bulundu. İstanbulluların zorunlu olmadıkça yola çıkmamalarını tavsiye eden Güler,"Toplu taşıma araçlarını tercih edin. E-5 yerine TEM'i kullanın" dedi. Vali Güler,bunun İstanbul'un yaşadığı en büyük sel felaketi olduğunu söyledi. Kendisinin 37yıllık idareci olduğunu, böylesine büyük bir felaketin daha büyük acılarla sonaerebileceğinin altını çizen Vali Güler, "Daha da kötüsü olabilirdi. Allah bizikorusun diyorum" dedi. Bütün ekiplerin teyakkuz durumunun devam ettiğinibelirten Güler, şu an için bölge boşaltmayı gerektiren bir durum olmağını söyledi. İstanbul Kriz Merkezi'nden sorumlu Vali Yardımcısı Hikmet Çakmak ise henüz karantinaya gerek olmadığını açıkladı.

BAŞKENTLİLERE UYARI

Öte yandan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, yarın akşamdan itibaren cumartesi daha yoğun, pazar günü azalacak bir yağış sisteminin Ankara'ya geleceğini belirterek, ''Evi dere yatağında bulunan ve bodrum katında oturanlar çok dikkatli olsun. Önerimiz sele uykuda yakalanmasınlar, üst katta komşuda kalsınlar'' dedi. Gökçek, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı binasında düzenlediği basın toplantısında, İstanbul'da son derece üzücü bir sel felaketi yaşandığını belirterek, yaşamını kaybeden vatandaşlara Allah'tan rahmet, ailelerine sabır diledi. Afetlerin dünyanın her yerinde ortaya çıktığını belirten Gökçek, ''Elbette altyapı önemli ama altyapının baş edemediği afetler tüm dünyada mevcut'' dedi. Durumu değerlendirdiklerini ve Meteoroloji Genel Müdürlüğü ile irtibat kurduklarını bildiren Gökçek, yarın akşamdan itibaren cumartesi daha yoğun, pazar günü azalacak bir yağış sisteminin Ankara'ya geleceğini söyledi. Meteorolojinin ''son derece dikkatli olma'' uyarısında bulunduğunu belirten Gökçek, şunları kaydetti: ''Ben kendilerine (Bu yağmur da İstanbul kadar etkili olur mu olmaz mı?) diye sordum. Bu yağış sistemi Orta Akdeniz sistemi üzerinden geliyor. Diğer yağış sisteminin yani İstanbul'da etkili olanın Balkanlar üzerinden geldiğini belirttiler. Fakat çok yoğun olacağı ifade ediliyor. İstanbul gibi bir sıkıntı arz edip etmeyeceğini sorduğumda (olabilir) dediler. Ciddi bir konuda medyamız vasıtasıyla vatandaşımızı ikaz etmek istiyoruz.'' Vatandaşları radyolara, gazetelere ilan vererek ve otobüslere duyurular asarak olası bir sel afetine karşı uyaracaklarını belirten Gökçek, kentte dolaşacak araçların da anonsla gerekli uyarıları yapacağını söyledi. Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak bir kriz merkezi oluşturulduğunu bildiren Gökçek, şunları kaydetti: ''Özellikle dere yataklarında oturanlar ve bodrum katlarında sık sık evini su basanların çok dikkatli olmaları gerekiyor. Gece yarısı aniden sağanak halinde gelebilecek yağmur çok ciddi sıkıntılar açabilir. Bodrum katında oturanların bu 2 gün içinde çok titiz olmalarını ve tedbirlerini almalarını istirham ediyorum. Sel sularının geçeceği yerlerde bulunanlar, araçlarını dere yataklarına park etmesin, yüksek yerlere park etsinler.'' Bir gazetecinin ''dere yatağı ve bodrum katında oturanların ne tür önlem almalarını önerdiğini'' sorması üzerine Gökçek, şunları söyledi: ''Yani bir kere uykuda yakalanmamaları lazım. Ayrıca da eğer gerçekten ciddi bir tehlike bekliyorlarsa bir üst katta komşuda falan kalmalarında fayda var. O anlamda söylüyorum. Yani Allah korusun uykuda bir sel felaketi ile karşı karşıya kalırlarsa çok üzücü olur. O açıdan ikaz etmek istiyorum'' diye konuştu.

(Ajanslar)

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.