İsviçre komisyona "katkı" yapacakmış

İsviçre komisyona "katkı" yapacakmış

Haberiniz.com- “Ermeni soykırımı yoktur” diyenlere hapis cezası verilmesi için yasal düzenleme yapan ve bu konuda açıklama yapan Türkiye’den bir siyasi partinin genel başkanına hapis cezası veren İsviçre, şimdi, Zürih’te imzalanan protokollerin çerçevesinde oluşturulması öngörülen “Tarihçiler Komisyonu”na katkıya hazır olduğu bildirdi.

 

ANKA’nın haberine göre, İsviçre Dışişleri Bakanlığı Siyaset Dairesi Başkanı Thomas Greminger, İsviçre’nin Türkiye ve Ermenistan arasındaki aracılık çabalarına devam etmeye hazır olduğunu belirterek, 1915 olaylarını araştıracak olan Tarihçiler Komisyonu’na katkı yapabileceklerini ifade etti.

 

Thomas Greminger “Schaffhauser Nachrichten” tarafından aktarılan haberde, Türkiye ile Ermenistan arasında protokollerin imzalanmasının ardından sıranın iki ülkenin parlamentolarında olduğuna işaret ederken, daha sonra İsviçre’nin Ermenistan ve Türkiye arasında aracı olmasının ihtimal dışı olmadığını belirtti.

 

Greminger, bu çerçevede ülkesinin, diğer çalışmalar yanısıra, 1915 olaylarını araştıracak olan Tarihçiler Komisyonu’na katkı getirebileceklerini ifade etti.

 

“KOMİSYON ÜYELERİNİN MİSYONU GARANTİ EDİLECEK”

 

Bu arada, Ermeni medya kuruluşu AZG’ye göre, İsviçre Dışişleri Bakanlığının Soykırımı Önleme Meseleleri uzmanı Bayan Bliker, 1915 olaylarına ilişkin olarak Ermenilerin ve Türklerin farklı görüşlerine dikkat çekerken, “Amacın tarihi yeniden yazmak değil, beraberce okumak olduğunu” belirti ve bağımsız komisyon üyelerinin misyonunun garanti edileceğini de söyledi.

 

“SOYKIRIM YOKTUR” DİYENLER YARGILANMIŞTI

 

Ancak katkı yapacağını söyleyen İsviçre’de “Ermeni soykırımı yoktur” demek suç.

 

Dönemin Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, 2 Mayıs 2004’te, Türkgücü Derneği tarafından Winterthur’da düzenlenen bir konferansta soykırım iddialarının yalan olduğunu belgeleriyle ortaya koyunca, bu toplantının ardından hakkında tutuklama kararı çıkarıldı ve kırmızı bültenle aranmaya başlandı.

 

Yine İsviçre’de “Ermeni soykırımı emperyalist bir yalandır” diye bir açıklama yapan İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, bu yasaya göre yargılanmıştı.

 

Vatan Gazetesi yazarı Mustafa Mutlu, İsviçre’nin bu konudaki sabıkası ile ilgili 2 Eylül 2009 tarihinde şöyle bir yazı kaleme almıştı:

 

Hakeme dikiz!

 

İsviçre Ulusal Meclisi; 1 Ocak 1995’te, Ermeni soykırımının olmadığını iddia edenlerin cezalandırılmasını öngören bir yasa çıkardı.

 

İsviçre Ermeni Cemaati, 24 Mart 1995’te soykırımın tanınması için bir dilekçe hazırladı ve 5 bin imza topladı.

 

İsviçre’deki Türk dernekleri de 30 Ocak 1996’da Meclis’e başvurarak, Ermeni iddialarını yalanladı ve soykırımı tanıyan yasanın çıkarılmamasını istedi.

 

İsviçre Ermeni Toplumu, 12 İsviçre ve Ermeni kuruluşlarıyla beraber 24 Nisan 1997 tarihinde, soykırımın inkâr edilmesini yasaklayan kanuna dayanarak Türk derneklerine karşı Bern şehrinde dava açtı.Yargı süreci 2001’de sonuçlandı ve Türk dernekleri suçlu bulundu.

 

İsviçre; böylece Avrupa demokrasilerinin temel kuralı olan “ifade özgürlüğü”nü çiğneyerek tarihe geçti!

 

Bu yasayla Avrupa’daki ırkçılığın ateşini yaktı; daha sonra Fransa ve Avusturya’da da benzer yasa çalışmalarının gündeme gelmesine fırsat yarattı.

 

***

 

Bitmedi:

 

Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, 2 Mayıs 2004’te, Türkgücü Derneği tarafından Winterthur’da düzenlenen bir konferansa katıldı.

 

Soykırım iddialarının yalan olduğunu belgeleriyle ortaya koydu.

 

Ermeni tezini savunanların sorularını tek tek yanıtladı.

 

Bu toplantının ardından hakkında tutuklama kararı çıkarıldı ve “Kırmızı Bülten”le aranmaya başlandı.

 

İsviçre topraklarına girdiği zaman yakalanması için tüm sınır kapılarına talimat verildi.

 

***

 

Tüm bunları neden mi yazdım?

 

Ermeni sorunu konusunda bu kadar açık bir biçimde “taraf” olan İsviçre, şimdi Türkiye ile Ermenistan arasındaki sorunun çözümünde “hakem” liğe soyundu...

 

İşin ilginci Türkiye’deki iktidar da bunu kabul etti!

 

***

 

Tamam; taraftar sloganıyla “Hakemin gözüne gözlük” de...

 

O hakemi kabul edip, maça çıkanlara ne diyeceğiz?”
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.