İYİ Parti Bosna'da Ahmiçi Katliamı'nı anma töreninde!..

İYİ Parti Bosna'da Ahmiçi Katliamı'nı anma töreninde!..
Bosna'daki savaşta, 1993 yılında 16 Nisan'da Vitez şehri yakınlarındaki Ahmiçi Köyü'nde, Hırvat birlikleri tarafından katledilen 8 yaşından 82 yaşına kadar masum 116 Boşnak için 25. anma töreni düzenlendi.

İYİ Parti anma töreninde hazır bulundu

İYİ Parti GİK Üyeleri Meral Alemdar, Meltem Ünal Erzen, kurucu üyeler Sevinç Uraz, Vedat Yenerer, Fatma Kamiloğlu, İYİ Parti Kartal Kadın Meclisi Başkanı Kamile Bekdemir’in yanı sıra yanısıra Türkiye'den Atatürk Kültür Dayanışma ve Eğitim Vakfı Başkanı Gül Karyaldız da Ahmiçi Mezarlığı’nda ve anıtta düzenlenen resmi törenlere katıldılar. İYİ Parti temsilcileri Bosna Federasyonu Başkan Yardımcısı Melika Mahmutbegoviç ile bir araya gelerek Meral Akşener'in mesajını ilettiler.

Partililer törende İYİ Parti ve Meral Akşener adına hazırladıkları mavi sarı çiçeklerle yapılmış çelengi anıta bıraktıktan sonra katliamda hayatlarını kaybeden 116 kişi için fatiha okudular.İYİ Parti heyeti adına bir basın açıklaması yapan Vedat Yenerer şu açıklamayı yaptı:

"Bugün Ahmiçi Köyü’nde Ayrılıkçı Hırvat Birlikleri tarafından 16 Nisan 1993'te hunharca katledilen, camileri yerle bir edilen 116 masum Boşnağı anmak için toplanmış bulunuyoruz. 
Karıncayı bile incitmeyen 8 yaşındaki çocuklardan, alnını secdeden kaldırmayan 82 yaşındaki Allah dostlarına kadar tüm insanları aynı gün canice katleden, insanlıktan nasibini almamış silahlı Hırvat çetelerini bir kez daha tel’in etmek için buraya geldik.
Bosna Hersek’in varlık mücadelesi için hiç çekinmeden canını feda eden evladı fatihan Boşnaklar, her zaman ve her zeminde Türkleri kendinden bilmiş ve doğal olarak yardım beklemiştir. 
Bizler geçmişte olduğu gibi bugün de Boşnak kardeşlerimizin  yanında olduğumuzu göstermeye geldik.
İYİ parti olarak tarihe altın harflerle geçen şanlı direnişte Bosna Hersek’teki Müslüman -Türk varlığının yücelmesi için eşini ve evladını kaybedenleri, Bosna için canını verenleri ve geçmişten bugüne Boşnak ve Türk kardeşliğini yaşatanları rahmet ve minnetle anıyor, hepsinin aziz ruhları önünde şükranla eğiliyoruz.
Yaşasın Bosna
Yaşasın Türk-Boşnak kardeşliği"


Törende Türkiye'den İYİ Parti dışında hiç bir partinin katılmaması dikkat çekti.


İYİ Parti temsilcileri ve Bosna Federasyonu Başkan Yardımcısı Melika Mahmutbegoviç
 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.