İYİ Partili Delegelerden Çarşaf Liste Çağrısı

İYİ Partili Delegelerden Çarşaf Liste Çağrısı
3-4 Ağustos 2910 tarihlerinde gerçekleştirilecek İYİ Parti Genel Merkez Kurultayı öncesinde Üst Kurul Delegeleri arasında "çarşaf liste" çalışması başladı. Son Başkanlık Divanı toplantısında Genel İdare Kurulu üyelerinin seçiminde hangi yolun izleneceği yetkisi Genel Başkan'a bırakılmıştı. Dün sosyal medyada yer alan "Üst Kurul Delegeleri Çağrısı" şu şekilde:

Çağrı...

İYİ Parti, hukuk ve demokrasi adına verilen zorlu bir mücadelenin sonucunda kurulmuştur.

Keyfiliğe, tek adam dayatmacılığına, vefasızlığa, seçkinlerin hoyratlığına bir tepkiydi, İYİ Partiyi ete kemiğe büründüren.

İYİ Parti’ye gönül verenler, uğrunda her türlü cefaya katlandıkları partilerini, demokrasi adına, hukuk adına, şeffaflık ve hesap verebilirlik adına terk ettiler.

İstedikleri basitti:

Parti içi demokrasi işlesin, yönetim anlayışına kişi ya da kişiler değil, kurallar hâkim olsun.

Bu doğrultuda kamuoyu önünde büyük büyük sözler verildi, ayrılığın meşrûiyeti sözü edilen demokratik değerler üzerine bina edildi.

Bu sebeple İYİ Parti, parti içi demokrasiyi kurumlaştırarak, demokratik olgunluğun, hak ve adalet duygusunun Türk siyasetindeki temsilcisi olmalıdır.

Aksi halde, verilen bütün mücadele, kişilerin ikbal beklentilerini gerçekleştirme uğraşı ötesinde hiç ama hiç bir anlam taşımayacaktır.

Evet!..

Verilen mücadele değerler eksenli miydi, yoksa şahsî çıkar amaçlı mı?

Bugün, İYİ Parti delegelerinin karşı karşıya oldukları haysiyet imtihanında cevaplandırmak zorunda oldukları soru budur.

Cevap değerler ise, yapılması gereken delege irâdesini, sandığa yansıtmaktır.

Bunun yolu da Parti Tüzüğünde gösterilmiştir:

Çarşaf Liste...’

3 Ağustos'ta gerçekleşecek olan 4. Olağanüstü Kurultay'da GİK, MDK üyelerinin ‘Çarşaf Liste Yöntemi’ ile seçilmesi halinde delege iradesi sandığa yansımış olacak ve parti içi demokrasinin kurumlaşması adına önemli bir adım olacaktır. Bu da, İYİ Parti’nin hukuk devletini yeniden tesis etmek için verdiği mücadelede elini güçlendirecek ve diğer partilerden farkını ortaya koyacaktır.

İşte bu yüzden;

HAK İÇİN, ADALET İÇİN, DEMOKRASİ İÇİN ÇARŞAF LİSTE DİYORUZ..!
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.