İzmir'de rahat bir eğitim dönemi için kalacağınız yere doğru karar verin

İzmir'de rahat bir eğitim dönemi için kalacağınız yere doğru karar verin
Eğitim hayatını tamamlayan birçok insan, üniversiteyi farklı bir şehirde okumuştur. Farklı bir şehir, hiç bilmediğiniz bir dünyaya adım atmak gibidir. Şehir değiştirecek öğrencilerin ve ailelerin akıllarında bir sürü soru oluşur. Aileler ''Çocuğum nerede yaşayacak, nasıl bir yerde kalacak?'' sorusunu sıkça sorar. Sıcak bir yuva isteyen aileler için en güvenilir yerdenden biri yurtlardır.
 
Her şehrin kendi bünyesinde özel ya da devlete bağlı yurtlar bulunur. Devlete bağlı olan yurtlarda kontenjan sınırlıdır. Bu yurtlar için belirli başvuru süreleri ve şartları vardır. Diğer yurtlar gibi belirli bir ücret karşılığında hizmet verirler. Fakat bu yurtlar belirli bir ya da birkaç semtte bulunur. Eğer ki fakülteye uzak bir alanda bulunuyorsa tercih etmek mantıksız olabilir. Daha iyi şartlarda ve daha yakın mesafede yurt isteyen aileler ve öğrenciler, kendi fakültelerine yakın bir tercih yapabilirler. Örneğin İzmir'e eğitim sebebiyle gidecek bir öğrenci, öncelikle internet üzerinden İzmir'deki yurtlar arasından araştırma yapabilir ve kayıt zamanında da yüzyüze görüşme yaparak yurdu yakından inceleyebilir.
 
İzmir yurtlar konusunda varsıl bir şehirdir. Hem kız öğrencilere hem de erkek öğrencilere uygun, aile sıcaklığında yurtlar mevcuttur. Eğer tek kişilik oda olmasını istiyorsanız telefonda görüşme süresinde yetkililere sorulmalıdır. Çünkü her yurtta tek kişilik oda bulunmayabilir. Ve her yurt kendine özgü hizmet anlayışına sahiptir. WİFİ, yemek, kahvaltı, temizlik gibi hizmetler de sorulmalıdır. Yurdu yakından görmeden ve başka yurtları da araştırmadan karar vermemek gerek. Bazı yurtlarda erken kayıt kampanyası yapılmaktadır. Böyle durumda aynı hizmeti daha uygun bir fiyata alabilirsiniz.
 
Sadece öğrenciler değil, iş için başka bir ile giden kişiler de yurt hizmetinden yararlanabilir. Örneğin kısa bir süreliğine başka şehirde yaşamanız gerekir. Belirli bir müddet için ev tutup taşınmak, eşya almak mantıksız gelebilir.  Böyle bir durumda fazla para harcamaktansa yurtta kalmak kârlı olur. Siz de yalnız yaşamak, temizlikle ilgilenmek, yemek yapmak, faturalarla uğraşmak istemiyorsanız, arkadaşlıklar edinebileceğiniz sıcak bir aile ortamına sahip olmak istiyorsanız yurtları tercih edebilirsiniz.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.