Kalkınma Ajanslarına Danıştay freni

Kalkınma Ajanslarına Danıştay freni

Haberiniz.com’un da “Trakya (eyaleti) Bölgesel Kalkınma Ajansı” haberi ve “açılım adı altında Kürdistan eyaleti mi” vurgusuyla dikkat çektiği kalkınma ajansları ile ilgili Danıştay’da açılan dava sonuçlandı. Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, birliğin başvurusu üzerine Danıştay’ın 35 maddelik “Kalkınma Ajanslarının Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliğin 17 maddesini” iptal ettiğini bildirdi.

 

Soğancı, “Kalkınma ve Yönetim Kurulu’nun karar alma, çalışma, yönetim usul ve esaslarının yönetmelikle belirlenemeyeceği” yönünde verilen iptal kararının, “bugüne kadar alınmış ve yürürlüğe konulmuş ajans işlemlerinin hukuka aykırı olduğu” anlamına geldiğini kaydetti. Soğancı, bu çerçevede 24 ajansın ortadan kaldırılması gerektiğini söyledi.

 

İflas etmiş model

 

Soğancı, ülkeyi 26 ekonomik bölgeye ayıran kalkınma modelinin “iflasın başlangıcı” olduğunu yönündeki görüşlerini defalarca dile getirdiklerini belirterek, bu modelden bir an önce vazgeçilmesini istedi. Soğancı, şunları kaydetti: “Sanayi devrimini tamamlamış Avrupa ülkelerinin, ekonomik büyümede rekabeti esas alan ve kendi krizini aşmak için kurduğu ve teşvik ettiği ajans modeli, bugün her yerde iflas etmiştir. Küresel kriz karşısında merkezi müdahalelere yönelmiş bir Avrupa varken, iflas etmiş modele dayalı bir bölgesel kalkınmanın ülkemize uyarlanmasından olumlu sonuç alınamayacağı açıktır. Modelin ülkemize uyarlanmasında kan uyuşmazlığı bir yana, Bakanlar Kurulunun oluşturduğu bileşenlerin birlikteliğiyle sürdürülebilir bir kalkınmanın olanak dışı olduğu açıktır. Bu konu neden hala anlaşılamamaktadır? Bir kez daha söylüyoruz: Bakanlar Kurulunun oluşturduğu ajans modeli, küresel krize neden olan tekelci sermayeye kamu kaynaklarının teslim edilmesinden başka bir anlama gelmemektedir. Bunu görmek için, Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı toplantısına katılan uluslararası şirketlerin tablosuna bakmak bile yeterlidir.”

 

Avrupa’nın planı

 

Kalkınma Ajansları, uzmanlar tarafından Osmanlı İmrapatorluğu’nun son dönemlerinde Avrupa tarafından hayata geçirilmesi talep edilen bir genelgeye benzetiliyor. Merkezi iradenin etkisini zayıflatıp, yerel yönetimleri kısmen bağımsız kılan genelgeyle 20 Haziran 1913 tarihinde Sadrazam Sait Halim Paşa tarafından yayınlanan “Geçici Vilayet Kanunu” ile devam eden parçalanma ve çöküş süreci daha da hız kazanmıştı. Eyalet sistemini yerleştirmek olarak yorumlanan politikalar ile ilgili tek uygulama Kalkınma Ajansları değildi.

 

İstinaf Mahkemeleri

 

Cumhuriyet’in kuruluşunda şeri mahkemelerle birlikte kaldırılan ve eyalet sistemine özgü bir yapı olan bölge (istinaf) mahkemeleri kurulmaya başlanmıştı. İlki Diyarbakır’da AB fonlarından gelen destekle açılan mahkemenin 9 ilde daha kurulması kararlaştırılmıştı.

 

(Salim Yavaşoğlu – Yeniçağ)
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.