Kardak'ın yıl dönümünde gerginlik

Kardak'ın yıl dönümünde gerginlik
Kardak’ta iki ülkeyi savaşın eşiğine getiren krizin 24. yılında bu sabahtan itibaren Kardak çevresinde deniz trafiği hareketlendi. Kardak olaylarının yıl dönümünde, her yıl olduğu gibi iki ülkenin sahil güvenlik ekipleri bölgede önlem aldı.

Türk sahil güvenlik botları sabah erken saatlerden itibaren Kardak kayalıklarına 50 metre kadar yaklaşarak devriye nöbetine başladı. Sözcü'de yer alan habere göre, saat 11.30 sıralarında bölgeye gelen iki sahil güvenlik botu ile Leros ve Kalimnos (Kilimli) adalarından gelen 6 Yunan balıkçı kayığının Kardak kayalıklarına yaklaşmasına izin verilmedi.

İstanköy (Kos) ve Kalimnos adasından gelen Yunan sahil güvenlik botları Türk botlarını görünce, Kalalimnos adası önlerine doğru çekildi.

Sabah saatlerinde bölgede bulunan 3 Türk sahil güvenlik botunun sayısı öğle saatlerinde 6’ya çıktı. Türk botlarından birisi Kardak kayalıklarına 100 metre mesafede dururken diğer Türk botları yarım mil ile iki mil arasında beklemede kaldı. Yunan botu ise 1,5 mil uzaklıktaki Kalalimnos adası önündeki bekleyişini sürdürüyor. Yunanlı balıkçılarda yaklaşık 2 mil açığa çekildi. Bölgede Güllük’ten İsrail’e kuru yük götüren gemilerin Kardak kayalıklarındaki Türk sularını kullandığı görüldü.

Gerginlik anında Bodrum’un Turgutreis , Gümüşlük ve Yalıkavak koylarından denize açılan Türk balıkçılarında Kardak bölgesine yaklaşmadığı dikkat çekti.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.