Kayseri'de yaşanan kitap skandalına İYİ Parti'den tepki

Kayseri'de yaşanan kitap skandalına İYİ Parti'den tepki
Kayseri Valiliği ve Orta Anadolu Kalkınma Ajansı İşbirliği ile gerçekleştirilen 'Kentimi Tanıtmaya Gönüllüyüm' projesi kapsamında okullarda öğrencilere dağıtılmak üzere hazırlanan Abdullah Ayata’nın 'Sırlar Bohçası' adlı kitabı, içeriğindeki uygunsuz ifadeler nedeniyle tepkilere neden oldu. İki ilçede dağıtılan kitap, tepkiler üzerine Valilik kararıyla toplatıldı. Olay üzerine bir basın açıklaması yapan  İYİ Parti  Eğitim ve Sosyal işlerden Sorumlu başkan yardımcısı Havva Baş skandal kitaba önsöz yazan Kayseri Valisi Süleyman Kamçı'ya çok sert tepki gösterdi.

İşte Havva Baş'ın basın açıklaması

Eğitim alanında; bitmeyen kabus gibi uygulamalara, maalesef bir yenisi daha eklenmiştir. Her gün yaşadığımız ve artık duyduğumuzda şaşırmayacak duruma geldiğimiz uygulamaların bu seferki adresi Kayseri ilimizdir.
 
Kayseri Valiliği ve Orta Anadolu Kalkınma Ajansı İşbirliği ile  'Kentimi Tanıtmaya Gönüllüyüm' projesi kapsamında okullarda öğrencilere bedava dağıtılmak üzere hazırlanan,Kayseri valiliğinin ve Kalkınma bakanlığının logosunu taşıyan; içeriği ile ilgili haberlerin çıkması üzerine, toplatıldığı iddia edilen kitapların; okullara dağıtılması tam bir skandaldır. Sayın valinin kendisini ”Ben fark etmedim,fark edince hemen toplattım” ifadesi hiç inandırıcı değildir.

Denetimden uzak; pedogojik ve psikolojik verilerle alakasız hazırlanan kitaplar bizim burada ifade etme imkanımızın olmadığı kadar müstehcen ve  uygunsuz ifadeler içermektedir. 'Dindar nesil' yetiştirme iddiasında olanların bütün kavramların içini boşaltmaları konusundaki maharetleri, artık bizleri şaşırtmamaktadır.

Olayın skandala dönüşmesinin bir diğer nedeni ise Kayseri Valisi Sayın Süleyman Kamçı’nın kitaplara önsöz yazarak 'Ülke insanımızın kitap okuma alışkanlığının çoğu ülke insanlarına göre çok düşük olduğu bu günlerde, akıcı üslupla yazılıp her birindeki olaylardan ders çıkarılacak nitelikte olan bu kitapların gençlerimizin okuma alışkanlıklarını geliştirmelerine katkı yapacağını' belirtmiştir.  Okuma alışkanlığı olmadığından şikayetçi sayın valimiz; hiç okumadığı kitaba 'önsöz' yazma cüretini gösterebilmiştir. Devlet adına vatandaşlarını her türlü sıkıntıdan korumakla yükümlü olan valimiz, bu proje ile kimlerin hangi alandaki menfaatlerini korumayı düşünmüştür.

Projenin iptal edilmesinin ve ilgililer hakkında soruşturma başlatılacak olmasının, olayı unutturması; ya da önemini azaltması, mümkün değildir. Geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin eğitimi ile ilgli kararlarının yap-boz tahtasına çevrilerek akşam düşünülüp sabah değiştirilen basitlikte ehil olmayan, liyakat yoksunu eller tarafından  daha fazla yıpratılmasına tahammülümüz kalmamıştır. Hiç şüpheniz olmasın ki bu konun yasal takipcisi de biz olacağız

İYİ Parti olarak hedefimiz 'İYİ insan' yetiştirmektir. 'İYİ' insanı ancak 'İYİ Kadrolar' yetiştirir. Gençlerimiz ve milletimiz  üzerinde yaptığınız tahribatı onarmak ve geleceğe umutla bakabilmek için geliyoruz. İlahi buyruğun da dediği gibi 'işi ehline veriniz.'

Eğitim ve Sosyal işlerden Sorumlu başkan yardımcısı
HAVVA BAŞ

KAYSERİ'DE NE OLMUŞTU

Kayseri Valiliği ve Orta Anadolu Kalkınma Ajansı İşbirliği ile gerçekleştirilen 'Kentimi Tanıtmaya Gönüllüyüm' projesi kapsamında okullarda öğrencilere dağıtılmak üzere hazırlanan Abdullah Ayata’nın 'Sırlar Bohçası' adlı kitabı, içeriğindeki uygunsuz ifadeler nedeniyle tepkilere neden oldu. İki ilçede dağıtılan kitap, tepkiler üzerine Valilik kararıyla toplatıldı.
kayseri-yi-tanitmak-amaciyla-ogrencilere-dagitilan-kitap-uygunsuz-icerik-gerekcesiyle-toplatildi-435497-1.
VALİLİK AÇIKLAMA YAPTI

Konuyla ilgili Valilik, inceleme ve soruşturma başlatıldığını açıklayarak, "Bazı haberkaynaklarında, ilimizde başlatılan 'Kentimi Tanıtmaya Gönüllüyüm' projesi kapsamında okullarımıza dağıtılması planlanan ancak kitap içeriğindeki bazı ifadelerin öğrencilere uygun olmadığı haberinin medyada yer alması üzerine dağıtımı yapılan az sayıda kitap toplatılmıştır. Valiliğimizce konuyla ilgili gerekli inceleme ve soruşturma başlatılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur" denildi.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Gül tolonay5 ay önce
okumadığı kitaba nasıl önsöz yazar vali ?!