Konya'da arka arkaya iki deprem

Konya'da arka arkaya iki deprem

Konya'da yaklaşık 6,5 saat arayla meydana gelen iki ayrı orta şiddetli deprem, panik yarattı. 200'ün üzerinde vatandaş hastanelere kaldırıldı.

 

Konya’da dün saat 21.29 ve 04.58'de meydana gelen 4.5 ve 4.7 büyüklüğündeki iki deprem panik yarattı. Depremler nedeniyle can kaybı meydana gelmezken, 200’ün üzerinde vatandaş, panik ve yüksekten atlama sonucu yaralanarak hastanelik oldu. Depremler nedeniyle birçok binanın duvarları çatladı, bacaları yıkıldı. Numune Hastanesi'nin Fizik Tedavi Servisi'ndeki hastalar da duvardaki çatlaklar yüzünden Ortopedi Servisi'ne nakledildi.

 

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nün verdiği bilgiye göre ilk deprem saat 21.29’da meydana geldi. Richter ölçeğine göre 4.5 büyüklüğündeki depremin merkez üssü, Selçuklu İlçesi Sille Mahallesi olarak açıklandı. Çok sayıda vatandaşın teravi namazı için camilerde olduğu sırada meydana gelen sarsıntı sırasında 35 vatandaş yüksekten atlayarak yaralandı. Yaklaşık 100 vatandaş da sinir krizi ve panik atak rahatsızlığı geçirerek hastanelik oldu. Bu sarsıntının ardından il yöneticileri ve uzmanlar, yerel televizyon kanalarına çıkarak, bu depremin üzerinde bir deprem olmayacağını belirterek, vatandaşları sakin olmaları ve evlerine girmleri konusunda uyardı.

 

TELEFONLAR SUSTU, TRAFİK KİLİTLENDİ

 

Yaşanan paniğin ardından cep ve sabit telefonlar, aşırı yüklenme sonucu uzun süre hizmet vermedi.

 

Bu sırada vatandaşlar, telefonla ulaşamayınca otomobillerle yakınlarının evlerine gitmek istedi. Bu nedenle özellikle Nalçacı Caddesi ve çok sayıda yaralının gittiği Numune Hastanesi çevresinde trafik kilitlendi.

 

İKİNCİ DEPREM SAHUR VAKTİ GELDİ

 

İlk depremin ardından bir süre sokaklarda bekleyen vatandaşlar, gece yarısına doğru evlerine girdi. Merkez üssü yine Sille Mahallesi olan ve Richter ölçeğine göre 4.7 büyüklüğündeki ikinci deprem saat 04.58’de meydana geldi.

 

Çok sayıda vatandaşın sahur için sofrada olduğu sırada meydana gelen ikinci depremde de 100’ün üzerinde vatandaş, yüksekten atlayarak ve snir krizi geçirerek hastanelik oldu.

 

YATAKLAR YETMEDİ

 

Art arda gelen iki deprem sonrası 200’ün üzerinde vatandaş Numune Hastanesi’ne gelince, Acil Servis’te de panik yaşandı. Tüm sağlık personeli göreve çağrılırken, yatak kalmayınca, hastanenin deposundan yataklar çıkarılarak koridorlara serildi.

 

Hastanenin Fizik Tedavi Servisi’nin duvarında çatlak meydana gelince buradaki hastalar, Ortopedi Servisi’ne nakledildi.

 

OKUL BAHÇELERİ VE PARKLARA AKIN EDİLDİ

 

Deprem korkusunu yaşayan binlerce vatandaş, okul bahçeleri ve parklara akın etti. Geceyi burada geçiren vatandaşlar, evlerine girmeye korktuklarını söyledi.

 

SÖYLENTİ HASTANE BOŞALTTI

 

Saat 07.45 sıralarında “Kandilli açıklamış yeni deprem olacak” söylentisi, vatandaşlar arasındaki paniğe neden oldu. Söylentiyi duyanlar, Selçuklu İlçesi’nde Nene Hatun Parkı’na girdi.

 

Faruk Sükan Doğum ve Çocuk Hastanesi’nde çok sayıda hasta söylenti üzerine dışarı çıktı. Kollarında serumlarla dışarı çıkan hastaların arasında, doğum yapmayı bekleyenlerin de olması dikkati çekti. Doğum sancıları tutunca hastaneye gelen Havva Kaya, “Beklerken, dışarı çıkmamızı söylediler. Yetkililerin deprem olacak diye açıklama yaptıklarını duymuşlar” dedi.

 

AMBULANSTA DOĞUM

 

Bu arada dışarı çıkan iki kadın hasta doğumu başlayınca, ambulansa alındı. İki kadın, aynı ambulansta doğum yaptı. Daha sonra tüm hastalar hastaneye alındı. Başhekim Adnan Tekin, hasta yakınlarının çıkardığı söylenti sonucu hasta ve hasta yakınlarının dışarı çıktıklarını söyledi. Onlarca hastanın, hastane önünde uzun süre bekledi.

 

Kent merkezine 16 kilometre uzaklıktaki TOKİ Konutlarında ise bazı vatandaşlar evlerinden çıkarak bahçelere çadır kurdu.

 

7 ARTÇI SARSINTI MEYDANA GELDİ

 

İlk depremin ardından aletsel büyüklükleri 2.6,.2.7 ve 2.8 olan toplam 7 artçı sarsıntı meydana geldi.

 

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü artçı sarsıntıların merkez üslerinin Sille Mahallesi, Selçuklu ilçesi ve Karatay İlçesi olduğunu açıkladı. 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.