Köşk'ten Ata'ya sansür

Köşk'ten Ata'ya sansür

1 Kasım 1932 tarihli Meclis’te yaptığı açılış konuşmasını “Atatürk Özel Bölümü”nde görüntülü olarak yayınlayan Cumhurbaşkanlığı resmi internet sitesi, Atatürk’ün sözlerinin son bölümünü makasladı.

 

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 1 Kasım 1932 tarihli Meclis açılış konuşması, Cumhurbaşkanlığı resmi internet sitesinde, “Atatürk Özel” bölümü altında yayınlandı. Ancak, Cumhurbaşkanlığı sitesinde yeralan görüntüde, Atatürk’ün konuşmasının son bölümü yer almıyor. Bu bölümde Atatürk’ün, “Milli kültürün her alanda açılarak yükselmesini Türk Cumhuriyeti’nin temel dileği olarak sağlayacağız. Türk dilinin, kendi benliğine, aslındaki güzellik ve zenginliğine kavuşması için, bütün Devlet kuruluşlarımızın dikkatli ve ilgili olmasını isteriz” şeklindeki sözleri yeralıyor. Cumhurbaşkanlığı sitesinde yer alan duyuruya göre, Gazi Mustafa Kemal’in 1 Kasım 1932 tarihli meclis açılış konuşması, Cumhurbaşkanlığı arşivinde bulunan görüntüsüyle bugünden itibaren “Atatürk Özel” bölümünde yer aldı.

 

Metin tam değil

 

Duyuruda, açılış konuşmasının “ulu önderin millet iradesine verdiği önemi göstermesi ve 1929 Büyük Buhranı’nın etkilerinin sürdüğü bir ortamda gerçekleşmesi” nedeniyle, ayrı bir anlam taşıdığı belirtildi. Görüntüde, Atatürk’ün konuşması tam metniyle yer almıyor. Görüntüde, Atatürk’ün açılış konuşmasının son cümleleri olan şu bölüm bulunmuyor: “Milli kültürün her alanda açılarak yükselmesini Türk Cumhuriyeti’nin temel dileği olarak sağlayacağız. Türk dilinin, kendi benliğine, aslındaki güzellik ve zenginliğine kavuşması için, bütün Devlet kuruluşlarımızın dikkatli ve ilgili olmasını isteriz. Sayın arkadaşlar, Ulusumuz her güçlük ve zorluk karşısında, durmadan ilerlemekte ve yükselmektedir. Büyük Türk milletinin, bu yoldaki hızını, her imkan ile artırmaya çalışmak, bizim hepimizin en kutlu görevidir.”

 

(Yeniçağ)
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.