Köyü yılanlar bastı

Köyü yılanlar bastı

 

Evlerin arkasındaki kayalıklardan çıkan yılanlar, doğrudan çadır ve evlere giriyor. Köylüler yılanların öldürdükçe çoğaldığını söylüyor.

 

Hakkari’nin Otluca köyü Uyanık mahallesini yılanlar bastı. Köylüler ev ve çadırlarına girmeye çalışan 15 yılanı öldürdü.

 

Alınan bilgiye göre, Hakkari’den 20 kilometre uzaklıkta bulunan 18 haneli Otluca köyü Uyanık mahallesi, yılanların istilasına uğradı. Son günlerde havaların aniden soğumasının ardından yılanların ev ile çadırlara yönelmesiyle birlikte mahalle sakinleri büyük bir panik yaşadı.

 

Özelikle evleri kayalıkların altında bulunan Salih, Zahir, Arafat, Hasan, Fırat ve Hamdi Ertuş isimli aileler, ilk defa çok sayıda yılanla karşılaştıklarını belirttiler.

 

Köylerinde tarım ve hayvancılıkla uğraştıklarını dile getiren Ertuş ailesi, yaz aylarında açtıkları ve halen kurulu bulunan çadırlarına yılanların girmeye başladığını söylediler.

 

İlk etapta bir yılanın geldiğini, onu etkisiz hale getirdikten sonra diğer yılanların da evlerine gelmeye başladığını söyleyen sakinler, iki gün içinde çadırlarına girmeye çalışan yaklaşık 15 yılanı öldürdüklerini, yılan korkusundan dolayı çocuklarının köye gelemediğini ifade ettiler.

 

Evlerinin arkasında bulunan kayalık alanda çıkan yılanların doğrudan çadır ve evlerine girdiğini anlatan aileler, yılanları öldürdükçe çoğaldıklarını belirttiler.

 

Arafat Ertuş, "İlk etapta yılanları çadırlardan sopalarla uzaklaştırdık.

 

Ancak bir atımızı çenesinden ısırınca yılanları öldürmeye karar verdik. 15 tanesini öldürdük. Ancak halen çıkmaya devam ediyorlar. Ana yılanı öldüremedik.

 

Çok büyük olduğu için yanına yaklaşamadık. Sesimizi duyup kayalığın içine girdi.

 

Böyle devam ederse köyümüzü boşaltacağız" dedi.

 

(Milliyet)

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.