Kurtuluş Savaşı Brodway'de

Kurtuluş Savaşı Brodway'de

Çanakkale ve Kurtuluş Savaşları ile Mustafa Kemal’in konu alındığı Sarı Zeybek dans tiyatrosu, New York’ta sahnelenecek. Broadway'de ünlü Manhattan Center’da 18 Ekim’de, Ege Üniversitesi Türk Halk Oyunları Bölümü tarafından sahnelenecek olan gösteri, Türk ulusunun yeniden doğuşunu destansı bir yorumla ele alıyor.

 

Türk Amerikan Dernekleri Fedrasyonu,(TADF) tarafından, New York’ta organize edilen gösterinin ardından, topluluk 23- 26 Ekimde Teksas eyaletinde düzenlenecek olan Türk Festivalinde de sahne alacak.

 

BOZTEPE : MİLLİ MÜCADELEMİZİ BROADWAY’DE ANLATACAĞIZ

 

Organizasyonla ile ilgili ANKA’ya bilgi veren Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu Başkanı Kaya Boztepe, “Milli mücadelemizi Broadway’de anlatacağız, gösteriye çok büyük ilgi var. Sarı Zeybek bizim için çok önemli bir isim. Çünkü o isim Mustafa Kemal'in ve Milli Mücadele'mizin bir simgesidir. Ege Üniversitesi'nin 60 kişilik gösteri gurubu ile TADF olarak bir Broadway Show hazırladık. Manhattan Center'da sadece Türk'lere değil, Amerikalı dostlarımıza da Milli Mücadelemizi ve Türk Halk Danslarını tanıtacağız” dedi.

 

-SARI ZEYBEK CARESİZLİĞİ YAŞAMIŞ İNSANLARIN HİKAYESİ-

 

Boztepe, Sarı Zeybek dans gösterisinin bir avuç toprak içinde kalmış, elde avuçta olmayan çaresizliği yaşayan insanlarımızın hikayesi olduğunu belirterek, şunları söyledi:

 

“İçeriden hainler, dışarıdan düşmanların sarıp, sarmaladığı, halifenin ölüm fermanıyla çepeçevre kıstırılmış bir avuç ezik, yorgun ve bitkin insanlarımızın hikayesi. Başka ülkelere örnek olacak, dünyada eşi benzeri görülmemiş bir mücadele sonrası yoktan var edilen bu vatanın ve bu vatanı kuranların, ümmet değil, millet olmanın, kul, köle değil, vatandaş olmanın hikayesini izleyecek yeni nesil Amerikalı Türkler ve Türk dostları. Laik Cumhuriyet'in ne zorluklarla kurulduğunu ve bunu ne pahasına olursa olsun nasıl koruyacağımızı anlatacağız. Mesajımız her zaman ki gibi. Kim olursa olsun, kökeni ne olursa olsun, inancı ne olursa olsun, bu kültürü seven, bu ülküye gönül vermiş herkes bizim kardeşimizdir, kanımızdır, canımızdır. ‘Türkiye devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir.’ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları tarafından kurulan bu kutsal ulus-devlet ve üniter devlet yapısı en kuvvetli hazinemizdir ve bizlere emanettir. Kutlu olsun.”

 

-“SARI ZEYBEK“ GÜÇLÜ KADROSU İLE REKORLARA İMZA ATTI-

 

3 öğretim üyesi ve 18 öğretim görevlisinden oluşan genç ve dinamik kadrosu, kendi alanlarında uzmanlaşmış etkin kişilerden oluşan Sarı Zeybek ekibi, 125 kişiden oluşan öğrenci topluluğuyla bu güne kadar 17 özgün proje gerçekleşti. Topluluk, kısa zamanda sahnelediği bu projeleri ile ulaşılması zor bir rekora imza attı. Özellikle son 2 yıldır Türkiye’nin birçok yerinde sahnelenen ve televizyon ekranlarına kadar taşınan Sarı Zeybek gösterisi 110 kişilik kadrosuyla şu ana kadar 60’ı aşkın gösterime çıkarak büyük bir beğeni ve takdir toplamayı başardı.

 

(ANKA)
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.