Kuvvetli yağışa dikkat!

Kuvvetli yağışa dikkat!

 

Meteoroloji'den yapılan son değerlendirmelere göre 5 günlük haritalı hava tahminleri...

 

Yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemizin batı kesimlerinde görülecek yağışların Marmara'nın batısı(Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Çanakkale, Balıkesir ve Avrupa yakası başta olmak üzere İstanbul), Aydın, Muğla ile Manisa'nın batı ilçelerinde kuvvetli, İzmir ve çevrelerinde çok kuvvetli olması bekleniyor.

 

HAVA SICAKLIĞI: Hava sıcaklığı Marmara, Karadeniz ve Ege bölgelerinde 3 ila 5 derece artacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak.

RÜZGAR: Genellikle güney ve güneybatı (Lodos), Marmara'da sabah saatlerinde kadar doğu ve kuzeydoğu (Poyraz) yönlerden hafif arasıra orta kuvvette, yağış anında kuvvetli olarak esecek.

METEOROLOJİ'DEN UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Marmara'nın batısı(Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Çanakkale, Balıkesir ve Avrupa yakası başta olmak üzere İstanbul), Aydın, Muğla ile Manisa'nın batı ilçelerinde kuvvetli, İzmir ve çevrelerinde çok kuvvetli olması beklendiğinden oluşabilecek olumsuz şartlara karşı (yıldırım düşmesi, lokal su baskını ve ani sel, taşkın, ağaç ve direklerin devrilmesi, baca gazı zehirlenmesi, ulaşımda aksamalar vb.) ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

Cumartesi günü İstanbul il geneli, İzmir, Çanakkale ve Bursa çevrelerinde görülecek yağışların orta yer yer kuvvetli olacağı tahmin ediliyor. Hava sıcaklığı; yarın Marmara ve Ege'de, Pazar günü Karadeniz ile iç Anadolu bölgelerinde 2 – 4 derece azalacak. Kuvvetli sağanak yağış ve Lodosun oluşturacağı Sel, su baskını, taşkın, yıldırım düşmesi, ağaç ve direklerin devrilmesi, baca gazı zehirlemesi, ulaşımda aksamalar vb. gibi olumsuz şartlara karşı vatandaşların ve ilgililerin tedbirli olmaları gerekmektedir.

 

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA: Parçalı ve çok bulutlu, sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Çanakkale ve Balıkesir ile Avrupa yakası başta olmak üzere İstanbul çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

EGE: Parçalı ve çok bulutlu, Kuzey ve batısı aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların İzmir'de çok kuvvetli, Aydın ve Muğla ve Manisa' nın batı ilçelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgar yağış anında lodostan kuvvetli olarak esecek.

AKDENİZ: Batısı çok bulutlu, doğusu parçalı ve az bulutlu geçecek.

İÇ ANADOLU: Parçalı bulutlu, öğle saatlerinde Eskişehir çevreleri kısa süreli sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

BATI KARADENİZ: Parçalı bulutlu geçecek.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Parçalı bulutlu geçecek.

DOĞU ANADOLU: Az bulutlu geçecek.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Az bulutlu ve açık geçecek.

(Sabah)

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.