Kuvvetli yağışlara dikkat !

Kuvvetli yağışlara dikkat !

 

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, yurt genelinde kuvvetli yağışlarla bunun sonucunda oluşabilcek sel ve su baskınlarına karşı uyarıda bulundu.

 

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden, sabah yayınlanan meteorolojik uyarıda başta Marmara ve Doğu Akdeniz olmak üzere yurdun batı kesimlerinde "kuvvetli yağış" beklendiği bildirildi.

 

Datça'da Fırtına

Muğla'nın Datça ilçesinde etkili olan fırtına nedeniyle 2 tekne battı, 2 tekne karaya oturdu, çok sayıda tekne ve liman da zarar gördü.

 

Datça'da akşam saatlerinde başlayan ve gece etkisini arttıran fırtına, günlük yaşamı olumsuz etkiledi. Fırtına nedeniyle 8 metre uzunluğundaki balıkçı teknesi ve 9 metre uzunluğundaki yelkenli tekne battı. 2 yelkenli teknenin de karaya oturduğu fırtına, Datça Limanı'nda da hasara yol açtı. Teknelerin yanaşması için kullanılan ahşap iskelelerin bazı kısımlarının parçalanmış olduğu görüldü.

 

Fırtınada, yat limanında demirli bulunan yatlar da zor anlar yaşadı. Sahipleri, yatlarının betona çarparak zarar görmemesi için sanayiden getirilen eski otomobil lastikleri kullanıldı. Datça Limanı yetkilileri, fırtına nedeniyle limanda demirli bulunan çok sayıda teknede hasar oluştuğunu kaydetti.

 

Avşa' Da Sel Baskını

Balıkesir'in Marmara İlçesi'ne bağlı Avşa Beldesi'nde dün gece başlayan bu sabah etkili olan sağanak yağış sele neden oldu. Belediye hizmet binası dahil yüzlerce ev ve işyeri sular altında kaldı. Belediye Başkanı Cevdet Çağlar, "Beldede zararımız çok büyük" dedi.

 

Marmara bölgesini etkisi altına alan sağanak yağış ve sel Balıkesir'in Marmara İlçesine bağlı tatil beldesi Avşa'da yaşamı olumsuz etkiledi. Dün akşam saatlerinde başlayan bu sabah saat 06.00'da sağanak şeklinde yağan yağmur Avşa'da Kaptan Sitesi, Köy içi, Pazar Alanı ile aralarında alışveriş merkezlerinin de bulunduğu çok sayıda işyeri ile evlerin birinci katını su bastı. Avşa'nın AKP'li Belediye Başkanı Cevdet Çağlar, zararın büyük olduğunu belirtip bir süre önce 10 milyon TL'ye yaptırdıkları yolların da bozulduğunu belirti. Suların tahliyesi için araç ve gereçlerin yetersiz olduğunu açıklayan Belediye Başkanı Çağlar, zarar tespit çalışması için suların çekilmesini beklediklerini bildirdi.

 

"Marmara ve Akdeniz bölgeleri başta olmak üzere, Batı Karadeniz, İç Anadolu'nun güney ve batısı (Eskişehir, Ankara, Çankırı, Konya, Kırıkkale, Kırşehir, Yozgat, Nevşehir, Niğde, Karaman, Aksaray), İç Ege (Afyon, Uşak, Kütahya) ve Muğla ile sabahın ilk saatlerinde İzmir, Aydın, Manisa ve Denizli çevrelerinde kuvvetli sağanak yağış bekleniyor."

 

Uyarıda, vatandaşların ve yetkililerin ani sel, su baskını, yıldırım düşmesi ve ulaşımda yaşanabilecek aksamalara karşı dikkatli olmaları istendi.

 

Çarşamba sabahı İstanbul'da özellikle İkitelli civarını vuran şiddetli yağmur, kentte bugün henüz başlamadı. Ancak Atatürk Havalimanı'nın üzerine kara bulutlar kapladı.

 

Tekirdağ ve Kırklareli'nin bazı ilçelerinde önümüzdeki 2 saat boyunca kuvvetli yağış bekleniyor.

 

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünden yapılan meteorolojik uyarıda, Tekirdağ'ın Saray ve Çerkezköy ilçeleri ile Kırklareli Demirköy, Vize ve Kıyıköy çevrelerinde önümüzdeki 2 saat sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışın kuvvetli olmasının beklendiği bildirildi.

 

Vatandaşların ve ilgililerin sel, su baskını ve yıldırım olaylarına karşı dikkatli ve tedbirli olmaları istendi.

 

(Gazetevatan)

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.