Kuzey Irak Suç Cehennemi

Kuzey Irak Suç Cehennemi

 

 

Haberiniz.com-Irak’ın kuzeyinde, Barzani ve Talabani’nin hakimiyetindeki bölgelerde insanlığa karşı işlenen suçlar, ayyuka çıkmaya başladı. Bölgede özellikle insan ticaretinin artık dayanılmaz boyutlara ilerlediği belirtiliyor. Hazırlanan bir rapora göre, bölgede insan ticareti yapan 4 şirket son bir yılda 2 bin 32 yabancı işçi getirerek pasaportlarına el koydu. Raporda Etiyopya, Endonezya, Filipinler, Bangladeş ve Somali gibi ülkelerden getirilen işçilerin köle koşullarında çalıştırıldığı belirtiliyor.

 

Rapora göre, Federe Kürt Bölgesi’ndeki cezaevlerinde çeşitli suçlardan 6 bin 995 genç bulunuyor. Buna göre Erbil'de tutuklanan gençlerden sadece 153’ü yargılandı. Süleymaniye'de yargılananların sayısı bilinmiyor, ancak 5 bin 496 genç tutuklandı. Duhok'ta da yargılananların sayısı konusunda bilgi alınamazken tutuklanan gençlerin sayısının bin 499 olduğu kaydedildi. Toplam 6 bin 995 gençten sadece 153'ünün şu ana kadar yargılandığı biliniyor.

 

İşkence ve tecavüz

 

Federe Kürt Bölgesi cezaevlerinde 459 genç kadın tutuklu bulunuyor. Bunlardan 409'u yargılandı, 50'si de cezaevlerinde yargılanmayı bekliyor. Raporda Erbil'deki cezaevlerinde toplam 75 genç kadın bulunuyor, bunlardan 51'i yargılandı. Süleymaniye'de 305 genç kadın tutuklu var ve tümü yargılandı. Duhok'ta tutuklu olan 76 kadından 50'si yargılandı.

 

Raporda her ne kadar cezaevlerini yenileme çalışmaları sürse de henüz istenilen düzeyde olmadığı ve tutsakların kendilerini savunma haklarını elde edemedikleri kaydedildi. Gençlerin cezaevlerindeki durumunun kötü olduğu, genç erkek ve kadınların işkence, tecavüz, tek kişilik hücre, elektrik şoku gibi işkencelere maruz kaldığı vurgulandı. Raporda asayişe bağlı cezaevlerinde yüzlerce gencin olduğu kaydediliyor. Erbil'deki asayiş merkezlerinde ne kadar gencin tutuklu olduğu veya yargılanan olup olmadığı konusunda bilgiye ulaşılamadığı belirtiliyor. Süleymaniye Genel Asayiş'inin de bu konuda bilgi vermediği vurgulanıyor. Buna karşın Duhok Genel Asayişi'nde 209 gencin tutuklu olduğu, bunlardan sadece 14'ünün yargılandığı bilgiler arasında.

 

45 fuhuş çetesi

 

Federe Kürt Bölgesi’nin üç bölgesinde yapılan araştırmalar sonucunda 45 fuhuş çetesinin varlığının tespit edildiği rapora yansıdı. Rapora göre bölgede 353 genç fuhuş işi yapıyor. Şehirlere göre fuhuş çeteleri ve fuhuş yapan gençlerin dağılımı şöyle: Hewler'de 19 fuhuş çetesi var, 108 genç fuhuş yapıyor; Süleymaniye'de 17 fuhuş çetesi, 125 fuhuş yapan genç; Duhok'ta 9 çete, 120 genç fuhuş yapıyor. Fuhuş yapan gençler Kürt, Arap, Çinli, Bangladeş ve Endonezyalılardan oluşuyor.

 

İnsan ticareti yapılıyor

 

Yine rapora göre Erbil, Süleymaniye ve Duhok'ta dört şirket insan ticareti yapıyor. Bu şirketlerin sadece geçen yıl dışarıdan 2 bin 32 kişiyi Kürt Bölgesi'ne getirdiği ve bunların pasaportlarına el koyarak çalıştırdığı belirtiliyor. Buna göre Erbil'de Birusik isimli şirket bin 553 yabancı genci getirdi. Süleymaniye'de iki şirketten Bwabe el-Esad çoğunluğu erkek 140 genç, Birusik şirketi ise 225 erkek, 65'i kadın 290 yabancı genç getirdi. Duhok'ta Goldin Hub isimli şirket 35'i erkek 15'i kadın 50 yabancı genci çalıştırmak üzere kente getirdi. Rapora göre Etiyopya, Endonezya, Filipinler, Bangladeş ve Somali gibi ülkelerden getirilen işçilerin köle koşullarında çalıştırdığı belirtiliyor.

 

Raporda bedenlerini ateşe veren genç erkek ve kadınlara ilişkin de bilgiler yer alıyor. Sadece Süleymaniye'de 99 genç çeşitli nedenlerle bedenini ateşe verdi. Raporda, ilgili kurumlardan yardım alamadıklarından dolayı Erbil ve Duhok'taki yakma olayları konusunda bilgi alınamadığı ifade edildi.

 

320 gencin silahla intiharı

 

Gençler arasında silahla intihar vakalarının ise özellikle Erbil'de yüksek olduğu görülüyor. Raporda, '2008 yılı içerinde 139 genç erkek ve kadın silahla intihar etti. Bunlardan 99'u erkek, 40'ı kadındı. Duhok'ta 65'i erkek, 27'si kadın 99 genç intihar etti. Süleymaniye'de 69'u erkek, 20'si kadın 89 genç intihar etti. Bir yılda toplam 320 genç kadın ve erkek çeşitli nedenlerle intihar ederken, bunların yaşları 14 ile 30 arasındaydı' denildi.

 

Raporda son olarak göç olgusuna dikkat çekiliyor. Buna göre Federe Kürt Bölgesi'nde 1 Ocak-31 Aralık 2008 tarihleri arasında Türkiye'ye açılan İbrahim Halil kapısından 4 bin 495 genç çıkmak isterken yakalandı. Bunlardan 205'inin genç kadın olduğu belirtildi. Çeşitli nedenlerden dolayı İran ile olan sınırdaki Hacı Ümran kapısı ile Suriye sınırından geçmeye çalışan gençlere ilişkin bilgi alınamadığı ifade edildi.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.