Mimar Sinan 5 asır önce düşünmüş

Mimar Sinan 5 asır önce düşünmüş

 

Yoğun yağış nedeniyle Büyükçekmece Baraj’nın kapakları açıldı, bazı yerleri su bastı. Mimar Sinan’ın 500 yıl önce yaptığı köprü, suyun tahliyesine imkan verirken, E-5 ve D-100 köprüleri suyun geçişine engel oluyor.

Mimar Sinan düşünmüş ama...

Mimar Sinan’ın 500 yıl önce yaptığı köprü suyun tahliyesine imkan verirken...

Büyükçekmece Belediye Başkan Yardımcısı Zafer Özsayın, ilçedeki durumla ilgili NTV'ye açıklamalarda bulundu.

Zafer Özsayın, canlı yayında şunları söyledi:

"Baraj kapaklarını sabahtan doğal olarak açmak zorunda kaldılar, yüksek debide su geliyor. Fakat aradaki ufak göletten E-5’in kestiği bir güzergah var. Buradan denize ulaşım rahat olmadığı için bir şişme oluyor. Bu nedenle yağmur suyu kanalları doluyor ve bu kanallardan kente su gidiyor. Yıpranmış ve atıl durumdaki E-5 köprüsü ve kemerleri var. Bu, denize ulaşımı engelliyor eğer bu kaldırılsaydı sıkıntı yaşanmazdı. Birtakım setler oluşturarak minimize etmeye çalışıyoruz.

Şu anda sadece iki sokakta 10-15 cm yüksekliğinde su var. Su bodrumları doldurdu. Diğer bölgelere nazaran burada afet var denemez. Fakat baraj kapakları sürekli açık kalır, yağmur da devam ederse bu tehlike artacaktır.

Ortada atıl kalan, iptal edilen bir köprü var. Büyük temelleri, suyun denize ulaşımını engelliyor. Zaten betonarmesi ömrünü tamamlamış, yıllardır burada duruyor. E-5 köprüsüyle setler arasındaki su yükselme gösteriyor. Gidiş gelişin ortasında atıl kalan bir bölüm var.

Eski yapılan köprünün -Mimar Sinan Köprüsü'nün- su debisi hasaplanmış, suyun denize ulaşımı sağlanmış ama yeni yapılan E-5 ve D-100 köprüsünde hiç dengelenmemiş. Eski köprü örnek alınsaydı bu sıkıntı asla yaşanmazdı."

(Ntvmsnbc)

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.