MİT Başkanı Hakan Fidan ile Suriyeli mevkidaşı Ali Memlük Moskova'da görüştü

MİT Başkanı Hakan Fidan ile Suriyeli mevkidaşı Ali Memlük Moskova'da görüştü

Euronews'in aktardığına göre, Türkiye Milli İstihbarat Servisi (MİT) Başkanı Hakan Fidan ile Suriyeli mevkidaşı Ali Memlük'ün Moskova'da bir araya geldiği belirtildi. Hakan Fidan, pazartesi günü Libya'da savaşan tarafların katıldığı görüşmedeki Türk heyetinde de yer almıştı.

Görüşme, Ankara ile Beşar Esad rejimi arasında uzun bir süre sonra yapılan ve üst düzey yetkililerin katıldığı ilk resmi temas olması bakımından önem taşıyor.

Fidan ve Memlük'ün, İdlib'de yaşanan göç dalgası, ateşkes ve ülkenin kuzeyinde yer alan Kürtlerin varlığıyla alakalı olası bir işbirliğini ele aldığı belirtildi. SANA haber ajansı ayrıca, "Ali Memlük'ün Türkiye'den Suriye'nin egemenliğini, bağımsızlığını ve toprak bütünlüğünü tam olarak tanımasını ve ülkenin kuzey bölgesinden çekilmesini istediğini" yazdı.

Türkiye ile Suriye arasındaki ilişkiler Ankara'nın iç savaşın devam ettiği ülkede rejime muhalif ilk oluşumlardan olan Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ve onu yöneten konseye verdiği destek sebebiyle açılmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ı "terörist" olarak tanımlamıştı.

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.