"MİT’ten olduklarını söyleyip bana komplo hazırlamışlar!"

"MİT’ten olduklarını söyleyip bana komplo hazırlamışlar!"

Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz, MİT mensubu olduklarını söyleyen kişilerin kendisine komplo kurmaya çalıştığını iddia etti: Mahkum ettiğim bir sanığa gidip, “Bir yere askeri mühimmat gömeceğiz. Bunu, seni yakaladığımızda ’Gömmemizi Kaçmaz istedi’ dersin” demişler...

Adalet Bakanlığı’nın raporu üzerine hakkında “görevi kötüye kullanma” ve “soruşturmanın gizliliğini ihlal” suçlarından iddianame hazırlanan Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz, dün Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde savunma yaptı. Kaçmaz, adliyeye gelişi sırasında çok çarpıcı iddialarda bulundu: “Ben 3-4 gün önce suç duyurusunda bulundum. Benim, mahkeme olarak yağma suçundan 10 yıl hapis cezası verdiğim bir sanık... İzzet Karadağ ismi. Şu anda da aranıyor. Tesadüfen öğrendim onu. Bir avukata giderek, bir MİT mensubu olduğunu söylediği Hakan isimli biri ’gel seni bundan kurtaracağız. Bir yere silah gömeceğiz, askeri mühimmat gömeceğiz. Bunu, seni yakaladığımızda ’Osman Kaçmaz’ın talebi doğrultusunda gömdük ’dersin’ demiş. Bunu avukata anlatıyor. Avukat da ’böyle bir şey olmaz’ diyor. Fakat işin garip tarafı bir hafta sonra İzzet Karadağ adlı şahıs, avukata ’Benim size söylediğim gibi geldiler, kimliğimi de değiştirdiler. Zaten Osman Kaçmaz’la ilgili bir sürü şey yaptık. Bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz’ gibi şeyler duyunca suç duyurusunda bulundum. Ben şimdi buradan MİT yetkililerine, emniyet istihbarat teşkilatına sesleniyorum. Lütfen bu İzzet Karadağ’ı yakalayın. Yakalayın da gerçekler ortaya çıksın. Yoksa gerçekten vahim şeyler olacak bu ülkede.”

MİT kimliğini göstermiş

Konuyla ilgili VATAN’a da bir açıklama yapan Kaçmaz, komplo kurmaya çalışan Hakan isimli kişinin gerçekten MİT görevlisi olup olmadığını bilmediğini ancak firari İzzet Karadağ’ın MİT adına düzenlenmiş kimliği avukata gösterdiğini söyledi. İzzet Karadağ’ın avukatla hangi vesileyle ilişki kurduğu sorusuna ise Kaçmaz, “Sanığın ağabeyi avukatın tanıdığı imiş, danışmaya gelmiş. Böyle bir irtibat kurulmuş” yanıtını verdi. Kaçmaz, “Bana anlatılana göre, İzzet Karadağ isimli sanığa bu teklifi götürürken ”Sen Fikri Karadağ’la aynı soyadını taşıyorsun. O yüzden seni bulduk demişler. Sanıkla Fikri Karadağ arasında bir akrabalık olduğunu ise sanmıyorum“ dedi. Kuvayi Milliye Derneği’nin kurucusu olan emekli Kurmay Albay Fikri Karadağ, Ergenekon davasının tutuklu sanıkları arasında yer alıyor.

Evime keşfe gelmişler

Kaçmaz, ”Hakan adlı kişinin avukata anlattığına göre, gelmişler evimin keşfini yapmışlar. Kapıma kadar gelmişler, karşı komşumla görüşmüşler. Hatta inerken benimle göz göze gelmişler. Ama tabii ben bilmediğim için bu kişiyi hatırlamıyorum“ dedi.

36 hakim ve savcıya ‘pardon’ mektubu

Kaçmaz, mahkemeye savunmasını verdikten sonra yaptığı açıklamada da şunları söyledi: “Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, ‘Yargıya sistematik olarak saldırı var’ dedi. Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Başkanvekili Kadir Özbek de ’Yargı savunmada’ dedi. Ben bir yargı mensubu olarak şu anda savunmamı verdim. Bunun yanında gerçekten yargıya bir saldırı var. Biliyorsunuz, başta Ankara ve İstanbul başsavcıları olmak üzere 36 hakim ve savcı ’Ergenekon’ nedeniyle dinlenildi. Bunlara Sayın Bakanımız, ’Herhangi bir şey bulamadık’ diye mektup yazdı. Şimdi takip ediyorum, o 36 hakim ve savcı nasıl bir işlem yapacak. Öncelikle kendi haklarını korumalarını bekliyorum. Çünkü yargıya saldırı sadece bana ya da diğer yargı mensuplarına değil. Kendi haklarını koruyamayanlar, vatandaşın hakkını koruyamazlar. Ben böyle düşünüyorum.”

(Kemal Göktaş-Vatan)
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.