Mustafa Kemal Atatürk, 93 yıl önce Time dergisinin kapağındaydı!

Mustafa Kemal Atatürk, 93 yıl önce Time dergisinin kapağındaydı!

Amerika’da yayımlanan ünlü Time dergisi 24 Mart 1923’te kapak sayfasında Mustafa Kemal Atatürk’e yer vermişti. Dergi 4 yıl sonra 21 Şubat 1927’de kapağında yine Atatürk’e yer vermişti.

ATATÜRK’TEN ÖVGÜYLE BAHSETTİLER!

Cumhuriyet’in ilanından birkaç ay önce 24 Mart 1923’te Time dergisi kapağında Mustafa Kemal Atatürk’e yer vermişti. Dergi yayımlanan sayısında Atatürk’ten övgüyle bahsetmişti. Yazı o zamanlar popüler olan bir söze Atatürk’ün verdiği cevapla başlıyor. Nerede bir Türk kendisinin efendisidir? sorusuna daha önceleri Osmanlı’nın yozlaşmışlığı, zayıflığı ve “hasta adam” imajı yüzünden “cehennemde” diye cevap verilirken, bu aşağılayıcı sözü “Türkiye’de” haline getirdiğini yazıyordu.

GÖRÜŞLERE YER VERİLMİŞTİ

 
 

Hakkındaki makalede, tarihçi Arnold J. Toynbee'nin görüşlerinden de yararlanılmıştı. Profesör Toynbee, “Mustafa Kemal Paşa hiç şüphesiz çağdaş tarihin büyük şahsiyetlerinden biridir. hayata saçılan milli hareket ilhamıyla birlikte daha iyi bir dünya için beklemek yerine bir Türk'ün Anadolu'da kendi efendisi olabileceğinin canlı bir örneğidir” diye görüş belirtmişti.

KAPAĞI SÜSLEDİ

Atatürk'ün Time dergisine kapak yapılması ve yeni Türkiye ile ilgili görüşler, Kurtuluş Savaşı boyunca ”Türklerin mezalim yaptığı”ndan söz eden Amerikan basınında bir değişikliğin de işaretiydi. Atatürk, 21 Şubat 1927'de derginin bir kez daha kapağını süsledi.

ATATÜRK İLK SIRADAYDI

Amerikan dergisi Time, ‘Time 90. Yaşında: 90 Kapak Hikayesiyle Modern Tarih Hakkında Bilmeniz Gereken Her şey” başlığı ile hazırladığı sayfada, ilk sırayı Mustafa Kemal Atatürk'ü yayınladığı baskısına ayırdı.

Dergi, 24 Mart 1923 tarihli baskıda yer alan Atatürk için “Osmanlı İmparatorluğu'nun küllerinden daha sonra Atatürk olarak tanınan asker Mustafa Kemal Atatürk, modern Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucu babası olarak çıktı. Atatürk'ün laik reformları ve otoriter çizgisi on yıllar boyunca Ortadoğu'da yankı uyandıracak bir efsane bıraktı' ifadesini kullandı.

 
 

“O, bugün Türkiye'yi özgürlüğüne kavuşturan biri. O, halkını, yabancı güçlerin boyunduruğundaki bu bataktan kurtardı. Onların özündeki niteliklerini fark etmelerini sağladı ve onlara bağımsızlık düşüncesi ve hareketini getirdi” paragrafını da ekledi

 

 

 

 

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.