O iftar Meclis gündeminde

O iftar Meclis gündeminde

 

 

CHP Mersin Milletvekili İsa Gök, 2008 Eylül ayında İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Dairesi’nin düzenlediği iftar yemeğinde Ergenekon soruşturmasını yürüten polislerle, iddianameyi hazırlayan savcılar ve davayı yürüten mahkeme heyeti üyelerinin buluşmasını soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı.

 

Oda tv'nin gündeme getirdiği haber ile ilgili olarak İsa Gök, Meclis Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde, 14 Temmuz 2008 tarihinde Ergenekon iddianamesinin açıklandığını, aynı gün davaya 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin bakacağının belirtildiğini, mahkemenin ise 25 Temmuz 2008 tarihinde iddianameyi kabul ettiğini hatırlattı. Gök “Görünen odur ki, Emniyet İstihbarat Daire Başkanlığı, emniyet teşkilatı ile hakimler ve savcıları duruşmalar öncesinde yan yana getirmiş, iftar yemeğinden bir ay sonra, 23 Ekim 2008’de de Ergenekon Davası’nın duruşmalarına başlanmıştır. İstihbarat Dairesi’nin 2008 faaliyet raporunda da yer alan bu görüntülere istinaden Ergenekon polisleri, savcıları ve hâkimlerinin, işbirliği halinde Ergenekon davası süreci başlatılmıştır. Dava konusunda karar verecek mahkeme heyetinin, iddia makamı ve soruşturmayı yürüten polislerle böylesi bir yemekte yan yana gelmesi, davanın tarafsızlığına gölge düşüreceği gibi yargı etiği ilkelerine de tamamen aykırıdır.” dedi. Gök Adalet Bakanı Sadullah Ergin’e şu soruları yöneltti:

 

“Ergenekon davasına bakan özel yetkilendirilmiş savcı ve Ağır Ceza Mahkemesi’nin üyelerinden Hâkim Heyeti Başkanı Köksal Şengün, Ergenekon davası kıdemli hâkimi Hasan Hüseyin Özese, savcılar Zekeriya Öz, Mehmet Ali Pekgüzel; davaya sonradan dahil olan savcılar Fikret Seçen, Ercan Şafak, Murat Yönder; savcıları görevlendiren İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı ve soruşturmayı yürüten polisler 2008 Eylül ayında düzenlenen bu iftar yemeğinde neden bir araya gelme gereği duymuşlardır? Söz konusu davanın mahkeme heyeti, tarafsız olarak karar veremeyeceği izlenimi yarattıklarından dolayı yargılamaya katılmaktan çekilme kararı alacaklar mıdır? Bir davayı beraber yürüten yargıç, savcı ve polis yan yana olursa o davanın tarafsız yürütülmesinden ve yargı bağımsızlığından söz etmek nasıl mümkün olacaktır? Söz konusu bu yemekte başka kimler bulunmuşlardır? Operasyonu yapan polis, davayı yürüten mahkeme heyeti ve iddianameyi hazırlayan savcıların söz konusu yemekte varlığı tespit edilen çok yakın birlikteliği, bu dava ve soruşturmanın, dosya kapsamı ile hukuk kuralları içinde değil de, kişilere göre sürdürüldüğünün en açık örneği değil midir?“

 

(ANKA)
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.