Ökkeş Şendiller'e Alevi Çalıştayı Daveti

Ökkeş Şendiller'e Alevi Çalıştayı Daveti

Hükümetin düzenlediği Alevi Çalıştayları'nın 6'ncısına Alevileri 19-26 Aralık 1978'de katlettiği gerekçesiyle yargılanan Ökkeş Şendiller (Kenger) de Alevi uzmanı olarak çağrıldı. Şendiller, çağrıyı doğrularken, tepkilere karşı toplantıya hakkındaki mahkeme kararlarıyla gideceğini söyledi. Şendiller'in çağırıldığını öğrenen katılımcılardan Fikri Sağlar ve Arif Sağ, Şendiller'in çağrılmasına “Ne konuşacağız, Kahramanmaraş'ı unutmadık” diyerek tepki gösterdiler.

Alevi açılımının sorumlusu Devlet Bakanı Faruk Çelik, çalıştayların 6’ncısına aralarında Kemal Kılıçdaroğlu, Arif Sağ, Kamer Genç, Bayram Meral, Namık Kemal Zeybek, Ökkeş Şendiller’in de bulunduğu katılımcıları bizzat telefonla arayarak davet etti. Toplantı Muharrem ayının ilk gününe denk gelecek.
Radikal’in sorularını yanıtlayan Şendiller, çağırıldığını doğruladı:
“Bir katkım olacaksa katılacağım. Gerçekten Türkiye’ye bir barış sağlayacaksa herkesin eteğindeki taşı dökmesi lazım. Kimin suçlu olduğuna mahkemeler karar verir. 12 Eylül’ün gelişinde, Maraş son virajlardan birisidir. Bana göre Maraş’ta bir Alevi-Sünni meselesi yoktur. Bu işte ABD’nin parmağı var, bu iş uluslarası bir provokasyondur. Derdimiz üzüm yemektir. Gerçekten çözüm bulmak istiyorsak uç görünümler bir araya gelmeliyiz. Bu Maraş olaylarıyla ilgili yanlış bir tanıtım oldu, ben oraya aklandığım mahkeme kararıyla gideceğim. Savunma içinde değilim, olmayacağım da... Ben bu olayların Alevi-Sünni meselesi olmadığını biliyor ve söylüyorum.”
Çalıştay’a katılacak isimler öfkeli:
Fikri Sağlar: Kahmaranmaraş olayları nedeniyle yargılanan bir kişinin Alevi çalıştayı’na çağırılmasını, Aleviliğe katkısını anlamış değilim. Ben Ökkeş Şendiller’le birlikte olmak istemem. Kahramanmaraş, Çorum ve Sivas olaylarını unutmadık. Bunlardan birisinin failiyle bir arada olmak istemiyorum.
Arif Sağ: Şu anda bir tereddütteyim. Alevi meselesini başkalarına soruyorlar; Aleviliği mi tartışacağız, yoksa Alevi katliamlarını mı? Alevililiği bana mı soracaktlar, Ökkeş beye mi soracaklar? Yoksa Alevilerin kapısına nasıl çarpı işareti konulur, onu mu soracaklar. Çalıştaylar, Aleviliğe zarar vermeye başladı.
1978’de gerçekleştirilen Maraş katliamında resmi verilere göre 105 kişi öldü, 176 kişi yaralandı. 210 ev, 70 işyeri tahrip edildi. Şendiller, bu katliamın yöneticileri ve faillerinden biri olduğu gerekçesiyle yargılandı ve beraat etti. İddiaya göre olaylar o dönem, soyadı Kenger olan Şendiller’in, patlayıcı madde atmasıyla başladı.

(radikal)

 

 

 

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.