Oldu, Başka?!

Oldu, Başka?!

 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den randevu talebinde bulunan DTP'li belediye başkanlarının ne tür talep ve beklentilerde bulunacaklarına dair ayrıntılar netlik kazanıyor.   
 
Öneri” adı altında bölücülük

Buna göre, Kürt sorununa (!) ilişkin 7 maddelik “öneri listesi” hazırlayan DTP'li başkanlar, demokratik özerklik ve eyalet sistemini talep ederken Türkçenin resmi dil olmasını kabul ediyor. Öneriler arasında PKK elebaşı Abdullah Öcalan'ın muhatap alınması da var. DTP'li belediye başkanlarının Ankara'ya gelmesi ve Cumhurbaşkanı Gül ile görüşme talebinde bulunmaları tartışılma konusu olmuştu. DTP'li 98 belediye başkanı adına bir açıklama yapan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanı Osman Baydemir, randevu taleplerini kabul edildiğini açıklamıştı. Ancak daha sonra Köşk'ten böyle bir randevunun olmadığını duyurulmuştu. DTP'li belediye başkanları, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den randevu beklemeye devam ettiklerini açıklarken, Kürt sorununa yönelik 7 başlık altında çözüm önerileri hazırladıkları ortaya çıktı.

Model hayranlığına devam

DTP'lilerin öneri adı altında yaptıkları propagandalar şöyle: "Demokratik özerklik projesi ve eyalet sistemine geçiş. Kaynakların eyaletler tarafından kullanımı. 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in önerisi değerlendirilsin. Yerel yönetimlerin güçlendirilmesi isteniyor. Doğal kaynakların kullanımı belediyeler tarafından kullanılması. Anayasanın dil ve eğitim özgürlüğünü güvence altına alması. Kürt etnisitesi isminin anılmasına gerek yok anayasada. Ancak kimliklere Kürt, Türk yazılsın. Irak anayasasından eğitim ve dil konusunda alıntılar yapılsın. Resmi dil kesinlikle Türkçe olarak kalsın. Bask modeli birebir uygulansın. Franko döneminde kan üzerinden siyaset yapılması durdurulmuş, geçmiş genel af ile sıfırlanmıştı. Eğer Bask modeli olmaz ise PKK liderlerinden Murat Karayılan'ın önerdiği İskoç Modeli de incelensin ve uyarlansın. (Ayrı bir parlamento olsun ama bölge Ankara'ya bağlı olsun). Çözüm için İmralı ve Abdullah Öcalan ile görüşmelere başlansın."    

Star

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.