Orgeneral Başbuğ'dan savcılara uyarı

Orgeneral Başbuğ'dan savcılara uyarı

Normal 0 21 false false false TR X-NONE X-NONE /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin;}

Aralarında Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Işık Koşaner, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Aksay, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Atila Işık, 3. Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk'in bulunduğu bazı kuvvet komutanlarıyla Türk Hava Kuvvetleri'ne ait uçakla dün akşam saatlerinde Trabzon Havalimanı'na gelen Başbuğ, bugün bir basın toplantısı düzenledi. Başbuğ Konuşmasında şunları kaydetti:

Toplumsal huzuru sağlamanın yolu ortak değerleri güçlendirmekten geçer. Teröristler gündemin kan, gözyaşı ve kin üzerinde olmasını ister.

Türkiye'nin bulunduğu coğrafya zor bir coğrafyadır. Güçlü olmayan devletler ayakta kalamaz. Milli gücün unsurlarından biri de askeri güçtür. Ülkenin bekaa sorunu ile direk ilgilidir. TSK'nın kendine özgüveni tamdır.

Sahip olduğumuz özgüven kendisine yönelik gerçeklere dayanan sağduyulu eleştirileri saygıyla karşıladığının, bu tip eleştirilere açık olduğunun açık bir kanıtıdır.

Demokrasiyi savunmak için tek çıkar yol “TSK'nın karşısında olmak!”. TSK'ya karşı planlı ve psikolojik harekat yürütenlere diyorum ki bulunduğunuz yer doğru değildir; bulunduğuinuz yol yol değildir. Türk milletinin büyük çoğıunluğu ne yaptığınızın farkındadır.

Ciddi hukuk devletinde imalı konuşmalara, dedikodulara yer yoktur. Bizi en çok üzen ise TSK çinde bizlere canları emanet edilen mehmetçikler üzerinden kanlı hesaplar yapabilenlerin olduğunun düşünülmesi, ileri sürülmesi konusunudur. Kapalı ya da açık şekilde söyleyenler, bize göre millete ne kadar zavallı durumda olduklarını göstermektedir.

Artık haksız ve mesnetsiz suçlamalara karşı TSK sessiz kalamaz. Terör olaylarında elbette hatalar eksiklikler olabilir. İhmal başka bir şeydir kasıt başka bir şeydir. TSK ihmal ve eksikliklerin olduğu bütün olayları yargıya taşımaktadır.

TSK'yı başka ordular ile karıştıranla,r bu şekilde amaçlarına ulaşacaklarını sananlar, ne Türk toplmumunu tarihini gerçeklerini ne de TSK'nın tarihini bilenler ya da kendine yabancılaşmış olanlar TSK'nın etkinliğini azaltamazlar ve halk ile bağını azaltamazlar.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, "Toplumun bütün kesimleri sağduyulu olmak, tahriklere kapılmamak zorundadır. Herkes itidal ile hareket etmelidir" diye konuştu.

"Toplumun bütün kesimleri sağduyulu olmak, tahriklere kapılmamak zorundadır. Herkes itidal ile hareket etmelidir. Toplumsal çatışma hiç kimseye ülkeye ülkemize fayda sağlamaz. Büyük zararlara neden olabilir. Ancak düşmanlarımızı sevindirir. Güvenlik kuvvetlerimiz gerekli tedbirleri zamanında alarak halkımızın güvenliğini sağlamaya ve büyük bir özveri ile görevleriyle görevlerini getirmeye çalışmaktadır. Herkes güvenlik kuvvetlerimize yardımcı olmalıdır."
Orgeneral Başbuğ, Türkiye'nin hukuk devleti olduğunu hiç kimsenin unutmaması gerektiğinin altını çizerek, "Toplumsal huzura giden yolun, ortak değerlerimizin güçlendirilmesinde olduğunu düşünüyoruz. Farklılıklara elbette saygılı olmalıyız. Ancak farklılıklara saygılı olmak her zaman farklılıklarımızı öne çıkarmayı da gerektirmez. Esas önemli olan özellikle bugünlerde binlerce yıllık sahip olduğumuz, bizi birbirimize kenetleyen ortak değerlerin sıkça ortaya koyulmasıdır. Bu ortak değerlere sahip çıkılmasıdır" dedi. Orgeneral Başbuğ şöyle devam eti:
"Bu süreçte ülkemiz, milletimiz ve insanımız, özellikle terörün yoğun olduğu bölgedeki insanlarımız bu terörden büyük zarar görmüştür. Türk Silahlı Kuvvetleri, bölücü terör örgütüne karşı mücadelesine, yasalar çerçevesinde her türlü fedakarlık ve gayreti göstererek kararlılıkla davam etmiştir ve devam etmeye de azimli olarak kararlıdır. Temel hedefimiz, bölücü terör örgütüyle mücadelede ana hedefimiz bölücü terör sorunun Türkiye'nin gündeminde en alt sıralara indirilmesidir. Unutmayınız ki, teröristler ve destekleyicileri gündemin kan, gözyaşı, kin ve nefret üzerinde oluşmasını ister. Yine unutmamalıdır ki, ülkenin ve milletin bütünlüğünün korunmasında her zaman elbette bir bedeli olur."
Orgeneral Başbuğ, ziyaret ettikleri her her bölgede halkın Türk ordusuna, komutanlarına olan sevgisini her vesile ile gördüklerinin altını çizerek, "Bu bizim için en büyük güçtür. En büyük gücümüzü, güç kaynağımızı, halkımızın TSK'ya karşı duyduğu sevgi, saygı ve güven oluşturmaktadır. Biraz sonra Trabzon halkıyla da beraber olacağız ve biliyorum ki, aynı sevgi ve saygıyı, belki de daha büyük boyutta, hep beraber yaşayacağımıza inanıyorum. Türkiye'nin önünde elbette zorluklar, güçlükler vardır. Ancak, inancımız şudur ki, Türk milleti, Türkiye Cumhuriyeti birlik, beraberlik ve bütünlüğünü koruduğu müddetçe, her türlü zorluğu ve güçlüğü yenebilecek güçtedir. Gün birlik, beraberlik ve bütünlük günüdür" dedi.
Basın toplantısına, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Işık Koşaner, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Aksay, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Atila Işık da katıldı. (ANKA)

 

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.