Pasaport bankolarına AB standardı geliyor

Pasaport bankolarına AB standardı geliyor

 

İstanbul Atatürk Havalimanı’ndaki pasaport bankoları değiştiriliyor.

 

Avrupa Birliği (AB) standartlarında yeniden yapılacak olan bankolar eskisine göre daha yüksek olacağı için polis ve yolcu aynı seviyede olacak.

 

Dış Hatlar geliş ve gidiş katında bulunan 100 pasaport bankosu, 10 yıllık ömrünü doldurdu. Standart dışı olan bankolarda polis işlem sırasında karşısında ayakta duran yolcudan 40 cm aşağıda kalıyor ve yolcuyu cepheden göremiyordu. Avrupa standartlarına göre bankoların eşit seviyede ya da yolcudan bir miktar yüksekte olması gerekiyor. Şu anki sistemde ikişerli bankoların arasında polislerin birbirleriyle irtibatını kesen panel bulunuyor. Yeni bankoların arasında yarım bir cam bulunacak. Böylece memurlar birbirlerini yerinden kalkmadan denetleyebilecek. Deneyimli her memurun yanına yeni bir memur konularak adaptasyonu sağlanacak. Yıl sonuna kadar TAV Holding tarafından yerlerine yerleştirilecek olan bankolarda kamera sistemleri de yüksek çözünürlüklü, daha teknolojik sistemlerle değiştirilecek. Polislerin elle yaptığı pasaport işlemleri artık optik okuyucuyla yapılacak.

 

(Milliyet)

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.