Reşadiye Olayı DTP’nin kapatılmasını sağlamak için yapılmıştır.

Reşadiye Olayı DTP’nin kapatılmasını sağlamak için yapılmıştır.

 

 

Haberiniz.com -Kanaltürk televizyon kanalında her Perşembe yayınlanacak olan “Ters Cephe” programının dün akşam yayınlanan ilkinde 25 Mayıs 1993’te PKK tarafından şehir edilen 33 erden en son Reşadiye’de PKK tarafından şehit edilen 7 er olayına kadar PKK terörü ve “Kürt Açılımı” ele alındı.

Katılımcılardan Taraf Gazetesi yazarı Rasim Ozan Kütahyalı Reşadiye MHP’nin güçlü olduğu ve PKK’nın faaliyet göstermediği bir bölge olduğunu iddia ederek aslında bu olayın arkasında “Derin PKK” ve “Ergenekon” olabileceğini, PKK’nın “Kürt Açılımı”nı baltalamak için olayı üstlendiğini iddia etti.

Olayın “Derin PKK” tarafından yapılmış olabileceği iddiasına itiraz eden Prof. Dr. Ümit Özdağ; “Terör örgütü lideri Öcalan, Temmuz ayında, hükümeti hitaben, Kürt Açılımı’nda kendisi muhatap alınmazsa baharda olaylar çıkar demiştir. Bu sözler Reşadiye Olayını açıklar sanırım. Derin PKK kavramını kabul etmiyorum. 33 erin şehir edilmesi olayı ile Reşadiye Olayı üst üste konulduğunda her iki olayın da PKK tarafından işlendiği kolayca anlaşılır” dedi.

Söz alan Cumhuriyet Gazetesi yazarı Ümit Zileli ise görüşlerini şu şekilde açıkladı:

“Reşadiye Olayı zamanlama olarak çok kritik bir zamanda yapılmıştır;

1. Başbakan Tayyip Erdoğan ABD Başkanı Obama ile görüşmek üzere ABD’dedir,

2. Olay vuku bulduğu zaman Anayasa Mahkemesi’nin DTP’nin kapatılması ile ilgili davada karar gününe iki gün vardır.

Bu olayın PKK tarafından yapılmadığına inanmak için çok saf olmak lâzımdır. DTP’nin kullanma tarihi sona ermişti, kapatılması gerekiyordu. Bu olay gerçekleştirildi.

DTP kapatılmak için elinden geleni yaptı, çünkü öyle emir almıştı. Hatırlarsanız DTP milletvekilleri önce milletvekilliğinden istifa etmeme, ancak TBMM çalışmalarına katılmama kararı almışlardı. Öcalan’dan emir gelince her şey değişti, sine-i millete döndüler. Bunun yerine 2007’de oluşturdukları  Demokratik Toplum Kongresi”ni faaliyete geçirerek, Diyarbakır merkezli sözde bir “Kürt Meclisi” oluşturacaklar.”

Söz alan Prof. Dr. Ümit Özdağ, Zileli’nin açıklamalarına şu ilâveleri yaptı:

“Ben DTP kapatılmadan önce, DTP’nib kapatılmamasına ilişkin yazılar yazdım, açıklamalar yaptım. DTP’nin kapatılması Öcalan’ın istekleri ile örtüştüğü için sonuçta terör örgütünün işine gelmiştir. Benim kanaatime göre, eğer Açılım süreci düzgün işleseydi Anayasa Mahkemesi DTP’nin kapatılmasına ilişkin iddianameyi gündeme getirmeyecekti. Ama Öcalan ve çevresi DTP’nin kapatılması yolunda Anayasa Mahkemesi’ne her türlü psikolojik baskıyı yaptı. Reşadiye Olayı da bu plânın bir parçasıdır.

Açılım sürecinin başında hükümet dolaylı yollardan Öcalan ile görüşerek görüşlerini aldı. Öcalan’ın Açılım Plânları’nı içeren defterlerini de teslim aldı. Öcalan hükümete kendi adına DTP ile muhatap olabileceklerini iletti. Gazeteci Hasan Cemal’in Kandil’de Murat Karayılan ile yaptığı görüşmede de DTP’nin muhatap alınmasına dair görüş kabul görünce hükümet DTP ile görüşmeye başladı. Buraya kadar Açılım tutarlı bir biçimde yürüyordu. Bu süreçte muhalefet ile de görüşülebilseydi çok daha tutarlı olacaktı. Süreç popülist bir şekilde aleni yürütülmek yerine, gizli yürütülüp, iktidar ve muhalefetin ortak mutabakatından sonra açıklansaydı çok daha sağlıklı sonuçlara ulaşılabilirdi.

Bu süreç devam ederken Öcalan devre dışı kalacağı vahametine kapılarak DTP’den desteğini çektiği açıkladı. DTP de Öcalan’a itaat ederek, muhatabın kendileri değil, Öcalan olduğunu açıkladı. Böylece Açılım süreci muhatapsız kaldı. Öcalan ve PKK’yı hafife almayalım, çok ilginç bağlantıları var. DTP kapatılmasaydı, kapatılması için daha büyük olaylara girişilirdi.”

Rasim Ozan Kütahyalı’nın “33 erin şehit edilmesi olayımda kasıt vardı” açıklaması üzerine söz alan diğer katılımcı gazeteci Fikri Akyüz, “33 erin şehit edilmesi olayında kasıt yoktur, ancak ağır ihmâl vardır” dedi. Akyüz Reşadiye Olayı ile ilgili şu sözleri söyledi:

“Reşadiye Olayı DTP!nin kapatılma olayından bir gün önce vuku bulmuştur, 27 Nisan e-muhtıra olayı da Anayasa Mahkemesi’nin AKP ile ilgili kararının hemen arifesinde yayınlanmıştır. Bu çok düşündürücüdür.

Bu arada söz alan Rasim Ozan Kütahyalı, “DTP kapatılmadan önce DTP’nin Merkez Yönetimi’nde 28 Şubat Süreci’nin önemli karar vericilerinden birisi de bulunuyordu. Bu tür derin bağlantılara dikkat etmek lâzım” açıklamasını yaptı.

İzleyiciler tarafından büyük bir ilgiyle izlenen programda moderatör Sami Dadağlıoğlu’na katılımcılara müdahaleleriyle programın insicamını bozan Rasim Ozan Kütahyalı’dan şikâyetçi olan pek çok elektronik posta geldi. Önümüzdeki hafta aynı konuya devam edileceği açıklanan programda ortak kabul gören iki görüş vardı:

1. Reşadiye Olayı DTP’nin kapatılmasını sağlamak için yapılmıştır;

2. DTP milletvekilleri Öcalan istediği için milletvekilliklerinden istifa etmişlerdir.

 

 

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.