‘Sabah’ın haberi uydurma ve kasıtlı’

‘Sabah’ın haberi uydurma ve kasıtlı’

Doğan Holding, Sabah gazetesinin dünkü sayısında yer alan iddiaya ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, Sabah gazetesinin 9 Ekim 2009 tarihli nüshasında yer alan ’Doğan ve Yöneticilerini Malvarlığı Telaşı Sardı’ başlıklı yazının “uydurma ve kasıtlı” olduğu belirtildi. Açıklamada “Yayın, kamuoyunu ve bağımsız yargıyı etkilemek üzere yapılmıştır. Israrla sürdürülen ve bir kampanyaya dönüştürülen hukuka, ahlaka ve yayıncılık ilkelerine aykırı bu yayınları, medya sektörü adına vahim bir talihsizlik olarak değerlendiriyoruz” denildi.

 

Açıklama şöyle:

 

“Sabah gazetesinin dürüst bir gazetecilik örneği göstererek konuyla ilgili bu ve önceki düzeltmelerimizi yayınlamasının basın meslek ilkelerine uygun bir davranış olacağını değerlendirmekteyiz.

 

Haberdeki iddialara yönelik olarak gerçekler aşağıda yer almaktadır.

 

1- İstanbul’da bulunan 11 vergi mahkemesinin, şimdilik 8’inde Grubumuz adına açılmış davalar görülmektedir. Davaların sadece 5 mahkemede görüldüğü iddiası asılsızdır. Bundan sonra açılacak davalar da UYAP sistemi aracılığı ile kendi kuralları içinde tevzi edilecektir.

 

2- ÖT rumuzu ile belirtilen, Av. Özgür Türkmen mahkemeye sabah 09.00’da değil, öğleden sonra gitmiş ve davayı öğleden sonra açmıştır.

 

3- Grubumuz adına herhangi bir avukatın veya başka birinin İstanbul Vergi Mahkemesi’nde görevli adli personele bahsedildiği gibi harçlık vermesi kesinlikle söz konusu değildir. Bu iddialar Grubumuzda görev yapan avukatlara karşı suç oluşturmakta olup, avukatlara karşı işlenen suçların hakimlere karşı işlenen suçlar gibi işlem göreceğini iddia sahiplerine hatırlatmak isteriz.

 

4- Mahkemedeki kamera kayıtları ile bir ilişkimiz olabileceğinin düşünülmesi dahi abesle iştigaldir.

 

5- Kamuoyunu yanlış bilgilendiren, İstanbul Vergi Mahkemeleri’nde görev yapan hakimler ile adliye personelini de zan altında bırakan ve adil yargıyı etkileme amacı taşıyan bu haberlerle ilgili olarak Doğan Holding her türlü yasal hakkını kullanacaktır.

 

6- Yasal ve etik olmayan bu yönlendirmelere rağmen, Türkiye’de hâkimlerin olduğu, hukuka ve vicdanlarına göre karar verdiklerine inancımız tamdır.”
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.