Saygun Paşa ABD'lileri ayağına getirtmişti

Saygun Paşa ABD'lileri ayağına getirtmişti

Haberiniz.com- ABD’de Başbakan Erdoğan’ın korumaları ile ABD Başkanı Obama arasında yaşanan koruma krizi, gündeme oturdu. Erdoğan’ı ve korumalarını engelleyen Obama’nın korumaları, tepki çekti. Ancak buna rağmen Başbakan Erdoğan normal programına devam etti. Bu olay akıllara yaklaşık 3 yıl önce ABD’de yaşanan ikinci bir krizi hatırlattı.

 

Kasım 2006’da, geçen 30 Ağustos’ta emekli olan o dönemin Genelkurmay ikinci Başkanı olan Emekli Orgeneral Ergin Saygun, ABD ziyareti sırasında Beyaz Saray kapısında aranmak istenmişti. Bunun üzerine Ergin Saygun, programını iptal ederek Beyaz Saray’dan ayrılmış ve kaldığı otele geri dönmüştü.

 

Olayın ayrıntıları şöyleydi:

 

Dönemin ABD Genelkurmay Başkan Yardımcısı Oramiral Edmund Giambastiani’nin resmi davetlisi olarak ABD’ye giden Saygun Paşa, ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dr. Jack D. Crouch ile Beyaz Saray’ın içinde bulunan ’The Eisenhower Executive Office Building’de görüşecekti. Saygun, beraberindeki askeri heyet ile birlikte Beyaz Saray Kompleksi içinde yer alan binaya gitti. Orgeneral Saygun, kapıdaki görevliler tarafından aranmak istendi. Bunun üzerine Org. Saygun, bu şartlar altında görüşmeye katılmayacağını bildirerek binadan ayrıldı.

 

Bu tepkiyi beklemeyen Amerikalılar, daha sonra Saygun Paşa’nın ayağına kadar giderek özür dilediler ve görüşme, Saygun’un kaldığı otelde yapıldı.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.