Şenol Sunat, Kombassan (Bera) Mağdurlarını Dinledi

Şenol Sunat, Kombassan (Bera) Mağdurlarını Dinledi
İYİ Parti Toplumsal Politikalar Başkanı Ankara Milletvekili Şenol Sunat, çoğunluğu Almanya’dan gelen KOMBASSAN (Bera) Mağdurlarını Genel Merkez’de kabul ederek mağduriyetlerini dinledi.
 
Bu zamana kadar toplamda 1.2 Milyar Euro toplandığını, 2001 Krizine kadar belirli oranlarda kâr payı aldıklarını ancak bundan sonrasında vaatlerin hiçbirinin gerçekleşmemesi ile hukuki sürecin başladığını anlatan mağdurlara konuşma yapan Şenol Sunat, “Mağduriyetiniz bir hukuk garabeti. Ne Anayasaya ne de hukuka uygun değil. Ancak hep beraber mücadele edeceğiz. Ben mecliste mağduriyetinizle ilgili bir araştırma önergesi vererek sesinizi duyurmaya çalışacağım. Tabii kabul etmeyecekler ancak en azından 5 dakikalık bir konuşma hakkımız olacak. Bu kadar çok mağdurun olduğu ve fertlerin hukuki haklarının gasp edildiği bir durumda bunun araştırılmasının çok önemli olduğunu ifade ederek sesinizi duyuracağım. Sizlerden ricam da başka mağdurlarla da iletişim halinde olarak, mağduriyetlerinizin gündemden düşmesine izin vermemek için platformlar kurmanız. Çok fazla mağdur var ve artık bunların önüne geçip adaletin yerini bulmasına yardımcı olmalıyız” dedi.


 
Yurt dışında yaşayan yurttaşların çoğunluğunu oluşturduğu mağdurların holdinglerden alacaklarını hisseye çevirerek kayba uğratan yasal düzenlemenin Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesine mağdurlar tepki gösterdi.


 
TBMM Genel Kurulu’nda 24 Ekim 2019 tarihinde 82 sayılı “Dijital Hizmet Vergisi ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında kabul edilen yeni yasa teklifi ile, Avrupa'da Kombassan, Yimpaş, Endüstri Holding ve Jet-Pa gibi holdinglere vaktiyle para yatırmış olan yurt dışında yaşayan Türklerin paralarını geri alma mücadeleleri büyük zarar gördü. Düzenleme özellikle İstanbul Borsası’nda işlem gören ve kamuoyunda Kombassan adıyla bilinen Bera Holding AŞ için özel bir kanun işlevi görüyordu.


 
Camilere giden holding yetkililerinin faizin günah olduğu ve onlar adına İslami kurallara uygun olarak faiz sistemine başvurmaksızın Türkiye’de yatırım yapılacağı, fabrikalar kurulacağı, yüzde 30’lara varan kar payı verileceği söylenen paydaşlara istihdam olanakları yaratılacağı, hatta bazı mağdurların bu fabrikalara müdür yapılacağı yönündeki vaatlerle mağdur edilenlerin yüzde 95’e yakını yurt dışı Türkler olup, en çok Almanya, ardından Belçika ve Hollanda gibi ülkelerde yaşıyorlar. Toplamda 72.000 mağdurun yaklaşık 4000 kişisinin dava süreçleri ise devam etmekte.

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.