Sinop'ta yine insansız hava aracı düştü

Sinop'ta yine insansız hava aracı düştü

 

Sinop’ta insansız hava aracı, deneme uçuşu yaptığı sırada düştü. Erfelek İlçesi’ne düşen bu uçak ilçede paniğe neden oldu. Aynı ilçede 30 Eylül'de de yine bir insansız hava aracı düşmüştü.

 

Vestel Savunma Sanayi’ye ait ‘Karayel’ adlı casus uçağın düşmesi ile bölgede geniş güvenlik önlemi alındı. 30 Eylül’de de Baykar Makina Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ye ait bir casus uçağı ‘Çaldıran’ deneme sırasında düşmüştü. Baykar firması ardından ikinci casus uçağını başarıyla uçurarak testi geçmişti.

 

Milli Savunma Bakanlığı’nın Kara Kuvvetleri’nin ihtiyacı için yaklaşık 1.5 yıl önce açtığı insansız hava aracı ihalesinde, Baykar Makina Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile yarışan Vestel Savunma Sanayi’nin casus uçağı, deneme uçuşu yaptığı sırada bugün saat 11.10’da Sinop’un Erfelek İlçesi Güven Köyü yakınlarına düştü. Bugün Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı 15 kişiden oluşan heyete gösterisini sunan Vestel Savunma Sanayi’nin 2 metre uzunluğunda ‘Karayel’ adlı insansız casus uçağı ilk uçuşunda 1200 metreden, kuyruğu kırılarak yere çakıldı. Erfelek İlçesi’ne düşen insansız hava aracı ilçede büyük paniğe neden oldu. 15 gün içerisinde iki uçağın ilçelerine düşmesiyle şaşkınlık yaşayan ilçe halkı neye uğradığını bilemedi.

 

Uçağın düştüğü bölgede jandarma ekipleri geniş güvenlik önlemi aldı. Dağılan parçalar ekipler tarafından aranarak bir araya toplanmaya çalışıldı. Erfelek İlçe Kaymakam Vekili Yaşar Dursun Yılmaz ise konuyla ilgili bilgisinin olmadığını belirtti.

 

(Hürriyet)

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.