Sıradan vatandaşın bölücülere tepkisi

Sıradan vatandaşın bölücülere tepkisi

DTP'lilere Türk bayraklı teptiMersin’de, bölücü örgüt yanlısı eylem yapıp terörist başı Abdullah Öcalan lehinde slogan atan DTP'lileri gören 50 yaşındaki Salah Ömmürtaş, yanında taşıdığı Türk bayrağını göstererek, tepki gösterdi.


Türk devleti açıkça tehdit ettiler  

Mersin Valiliği'ne yürümek isteyen aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 500 DTP’li, Çankaya Mahallesi'nde toplandı. Türkçe, Kürtçe dövizler açan partililer Mersin Valiliği'ne doğru yürüyüşe geçti. ‘Dişe diş, kana kan, seninleyiz Öcalan’, ‘Kürdistan faşizme mezar olacak’, ‘Öcalan'sız hayatı başınıza yıkarız’, ‘PKK halktır, halk burada’, ‘Biji Serok Apo’ (Yaşasın Başkan Apo) ve ‘Öcalan’ sloganları atan DTP’liler, Atatürk Caddesi'ndeki Ulu Cami önünde polis tarafından durduruldu.   Polis barikatını aşamayan grup adına DTP İl Genel Meclisi üyesi İbrahim Akyol açıklama yaptı. Kürt sorununun demokratik(!), barışçıl (!) ve diyalog (!) sürecinde çözülmesi için taleplerini Vali Hüseyin Aksoy’a duyurmak istediklerini belirten Akyol, “30 yılı aşkın süredir devam eden “Kürt sorununa”(!) endeksli çatışmalı durum, toplumsal bir travmaya yol açmıştır” dedi.

Vatanı olmayanın namusu da olmaz  

Akyol açıklaması sırasında, polis barikatının hemen arkasında yer alan 50 yaşındaki Salah Ömürtaş yanındaki Türk bayrağını açarak, “Hepiniz bu bayrağın altında ezileceksiniz” diye bağırdı. DTP'lilerin üzerine yürümek istediği Ömürtaş'ı polis olay yerinden uzaklaştırdı. Cami avlusuna götürülen Ömürtaş, “Vatanı olmayanın namusu da olmaz. Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti. Bu vatan bizim. Mersin'de bayrağımızı yaktınız, yeter. Yazık bu vatana, yazık bu cennet Mersin’e” dedi. DTP'liler 10 dakikalık oturma eylemi ardından dağıldı.  

 

Mustafa Ercan, Mustafa İnsan – Hürriyet

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.