"Taviz için Türkiye'ye baskı yapılacak"

"Taviz için Türkiye'ye baskı yapılacak"

Haberiniz.com- Emekli Büyükelçi Nüzhet Kandemir, Ermenistan ile imzalanacak protokolün imzasının ertelenmesini, “beklenen sonuç” şeklinde yorumladı. Kandemir, TRT’ye yaptığı açıklamada, “Uluslar arası ilişkilerde çok fazla zorlamanın bir anlamı yok” yorumunu yaptı.

 

Kandemir şunları söyledi:

 

“Ermenistan bağımsızlık bildirgesine baktığımızda, 1915 olayları soykırım olarak iddia ediliyor, Türkiye’nin doğusu batı Ermenistan toprakları olarak gösteriliyor. Ayrıca Azerbaycan’ın toprakları Ermeni işgali altında. Yani bunların hangilerinden vazgeçtiler. Hiçbirinden. Zaten sözde soykırım iddialarından vazgeçmek niyetinde değiller. Türkiye’nin kazancının ne olacağı da muğlak. Ayrıca Karabağ’ın statüsü aynı kalıyor. Soykırım iddiası sürüyor.”

 

Arabuluculuğun İsviçre tarafından yapılmasını da eleştiren Kandemir “Arabuluğu yapan İsviçre’de ‘Ermeni soykırımı yoktur’ demek suç. Bu bir çelişki” dedi.

 

Bundan sonra Amerika’nın ve diğer Batılı ülkelerin bundan sonraki tavrına da dikkat çeken deneyimli diplomat,  Türkiye’ye “Bakın biz Ermenistan’ı yola getiremiyoruz. Sen biraz daha fedakarlık yap, siz büyük devletsiniz” türünden ifadelerle baskı gelebileceği uyarısında bulundu. 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.