TEKEL İşçilerine Sert Müdahale

TEKEL İşçilerine Sert Müdahale

CHP ve MHP'li 20 milletvekili uzlaşma sağlayamayınca polis eylem yapan TEKEL işçilerine tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti.

Tekel işçilerinin, işyerlerinin özelleştirilmesi nedeniyle özlük hakları ve kamu kurumlarına geçiş hakkı için başlattıkları eylemin üçüncü gününde polis müdahalesi yaşandı.

CHP ve MHP'den 20 milletvekili uzlaşma sağlayamadı. TEKEL işçileri AK Parti Genel Merkezi'ne ilerlemek isteyince polis işçilere tazyikli su ve biber gazı ile müdahale etti.

Polisin, işçilere yönelik kullandığı gaz bombasının etkisiyle birçok işçi park içinde baygınlık geçirdi. Eylemcilerin bir kısmı polisten kaçarak, Abdi İpekçi Parkı'ndaki havuza girerken, çok sayıda işçi de müdahaleyle birlikte parkın çevresine dağıldı.

Polisin müdahale etmesinden önce milletvekillerinin işçilerin gözaltına alınacak olması durumunda polisin önce kendilerini tutuklaması gerektiğini söyledikleri öğrenildi. İçişleri Bakanı Beşir Atalay gelişmeleri öğrendikten sonra polise "Gerekeni yapın" dediği iddia edildi.

Grup polisten kaçarken güvenlik güçleri de ekibi Sıhhiye tarafına doğru yönlendirdi. Bu arada bir grup işçi su sıkan panzerlerin önünde etten baraj kurdu.

İşçilerin yanında bulunan milletvekilleri müdahale sırasında alandan uzaklaştırılırken, bazı milletvekilleri de polisin attığı gaz bombasından etkilendi.

Fenalık geçiren işçiler için çok sayıda ambulans istenirken, müdahalede bulunan polislere tepki gösteren işçilerin bazılarının ağladığı görüldü.

Olaylar sırasında Türk-İş Genel Sekreteri ve Tekgıda-İş Genel Başkanı Mustafa Türkel da gözaltına alındı.

Abdi İpekçi Parkı'nda polis geniş güvenlik önlemleri alırken, park çevresinden ayrılmayan işçilerin ise bekleyişi sürüyor.

TEKEL işçilerine desetek veren CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal da gazdan etkilendi.

CHP'li milletvekilleri 'Üzerimize gaz sıkıldı, copla dövüldük' dedi.

 

(ntvmsnbc)

 

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.